Milionerzy bez banku? To dla nich w Łodzi w XIX w. powstała filia Banku Polskiego

Ważnym wydarzeniem w rozwoju Łodzi przemysłowej było założenie w 1859 r. z inicjatywy łódzkich fabrykantów filii Banku Polskiego. Przedsiębiorcy argumentowali, że z powodu wojny francusko-austriacko-włoskiej mają wielkie trudności z uzyskaniem kredytu prywatnego.

Filia i magazyny Banku Polskiego ulokowane zostały najpierw w budynku należącym do Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 286 (dziś przy pl. Reymonta). W czasie powstania styczniowego, w nocy z 31 stycznia na l lutego 1863 r., to właśnie stamtąd nieznani sprawcy zabrali kasę banku dla walczących. W połowie lat 70. XIX w. łódzka filia Banku Polskiego mieściła się już w innym w budynku, na rogu ulic Cegielnianej i Zachodniej. Przylegający do ogrodu i Górnego Rynku dom Geyera przy ul. Piotrkowskiej 286, wraz z oficynami, stał się w 1877 r. własnością Ferdynanda Fischera, który z kolei odstąpił go w 1884 r. Fiszelowi Freindlichowi.

Rozbudowa przemysłu dokonywała się głównie w oparciu o kredyty Banku Polskiego, jednak po 1870 r. władze jakby przestały się troszczyć się o uprzemysłowienie Łodzi. Zaniechano rozdawania gruntów fabrykantom, a w miejsce dotychczasowej pomocy finansowej rządu pojawiła się normalna akcja kredytowa banków akcyjnych, oparta na kapitałach prywatnych. W 1872 r. otwarto w Łodzi Bank Handlowy, który odegrał poważną rolę w finansowaniu przemysłu. W tym samym  roku zawiązało się także Towarzystwo Kredytowe m. Łodzi, które znacznie ożywiło rynek budowlany i popyt na nieruchomości.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt