Mistrzowie Europy zagrali w Łodzi

Dwadzieścia lat temu piłkarska reprezentacja Polski do lat 18 zdobyła mistrzostwo Europy. Był to ostatni liczący się sukcesem biało-czerwonych na arenie międzynarodowej. Dwie dekady po tym wyjątkowym osiągnięciu złoci medaliści spotkali się na obiekcie łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego, gdzie rozegrali pokazowy mecz z reprezentacją TVP 1.

Z okazji okrągłego jubileuszu przy Milionowej rozegrano też dwudniowy turniej zespołów rocznika 2008. Wzięło w nim udział osiem drużyn, w tym trzy łódzkie. Oprócz gospodarzy z UKS SMS i AKS SMS w rywalizacji uczestniczyli młodzi gracze ŁKS, którzy zakończyli turniej na drugim miejscu. W meczu decydującym o końcowym zwycięstwie podopieczni Bartosza Krymarysa i Kacpra Modrzejewskiego przegrali 1:4 z wrocławskim Śląskiem. Trzecia lokatę zajęła Lechia Gdańsk, a grupę mistrzowską zamknął UKS SMS, grający pod wodzą Roberta Sieranta – jednego z mistrzów Europy z roku 2001. Na piątej pozycji rozgrywki ukończył AKS SMS, a kolejne miejsca zajęli zawodnicy: AKS SMS, Zawiszy Bydgoszcz, GKS Katowice i Korony Kielce.

Wspomniany wcześniej pokazowy mecz mistrzów Europy z drużyną TVP 1 zakończył się wynikiem 7:1. Jednym z elementów rocznicowych obchodów było też spotkanie złotych medalistów z uczestnikami turnieju rocznika 2008.

Należy podkreślić, że złoto z roku 2001 było sukcesem, w którym ogromny udział miało łódzkie środowisko piłkarskie. Dość powiedzieć, że w drużynie prowadzonej przez Michała Globisza było aż czterech wychowanków ŁKS: Paweł Golański, Przemysław Kaźmierczak, Łukasz Madej i Robert Sierant, a ich wychowawca i klubowy trener Mirosław Dawidowski był asystentem Globisza.

Podczas rozgrywanych w Finlandii finałów ME U-18 zawodnikiem ŁKS był już też Adrian Napierała. Wcześniej barw klubu z al. Unii bronił również Rafał Grzelak, a w późniejszych latach przy al. Unii Lubelskiej występowali: Dariusz Zawadzki, Karol Piątek, Łukasz Mierzejewski, Wojciech Łobodziński, Sebastian Mila i Paweł Brożek. Łącznie w ŁKS w różnych okresach czasu grało aż 12 mistrzów Europy z 2001 roku. Grzelak i Mierzejewski dodatkowo mają jeszcze za sobą przygodę z Widzewem.

To jednak nie wszystkie łódzkie akcenty w mistrzowskiej drużynie sprzed dwóch dekad. Lekarzem zespołu był Marek Krochmalski, a fizjoterapeutą Zbigniew Pietrzak. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że obaj przez wiele lat byli związani z ŁKS. W tym klubie pracował też drugi asystent Globisza - Dariusz Wójtowicz. Jeśli dodamy do tego fakt, że większość mistrzów Europy to absolwenci łódzkiej SMS z Milionowej, to będziemy mieli pełny obraz łódzkiego wkładu w to historyczne osiągnięcie.

W tym miejscu nie pozostaje już nic innego, jak tylko przypomnieć, że w 2001 roku w drodze po tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu biało-czerwoni w spotkaniach grupowych pokonali Hiszpanię oraz Danię i zremisowali z Belgią, a w finale nie dali szans Czechom. Ten zestaw rywali potwierdza, że w pełni zasłużyli na złoto!

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt