Monety upamiętniają Żołnierzy Niezłomnych

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprezentowano srebrne monety, które upamiętniają Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę "Inkę".

Monety zaprezentowane w Łodzi -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Monety zaprezentowane w Łodzi , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji 28 lutego w MTN Łodzi odbyła się uroczysta prezentacja monet kolekcjonerskich  wydanych przez NBP w cyklu "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni".

Moneta z wizerunkiem "Inki" jest o nominale 10 zł, wybita ze srebra o próbie 925/1000. Ma 32 milimetry średnicy, waży nieco ponad 14 gram i kosztuje 120 zł. Na rewersie znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki", biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej oraz napis "Zachowali się jak trzeba". Na awersie srebrnej monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne. - Miejsce prezentacji monet nie zostało wybrane przypadkowo. To w obecnej siedzibie MTN przy ul. Gdańskiej po II wojnie światowej władza ludowa zorganizowała miejsce odosobnienia dla kobiet z regionu łódzkiego związanych z podziemiem niepodległościowym. Więziono tam  m.in. Halinę Pikulską, osobistą sekretarkę Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" - tłumaczy dyrektor MTN Piotr Machlański.

Po prezentacji odbyła się konferencja popularnonaukowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się  m.in. Maciej Żuczkowski z IPN Warszawa oraz dr Krzysztof Latocha z IPN Łódź, którzy zaprezentowali historię powojennego podziemia niepodległościowego oraz opowiedzieli o wykopaliskach związanych z odkrywaniem grobów Żołnierzy Niezłomnych.

Na godz. 18 zaplanowano dyskusję o postaci Julii Brystygier, jednej z najokrutniejszych, jak mówi legenda, pracownic Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. O tym, czy to tylko historyczny mit czy prawda opowiedzą Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna" oraz Przemysław Stępień, p.o. kierownik Oddziału Martyrologii Radogoszcz MTN-Łódź. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Plus czy minus - konfrontacje historyczne".

1 marca od godziny 10 w Siedzibie Głównej MTN trwać będą warsztaty dla dzieci dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo Narodowy Bank Polski przeprowadzi krótką prelekcję o powstawaniu monet kolekcjonerskich i numizmatyce.

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt