– Nasze zajęcia podczas campów pokazują, jak bardzo wszechstronny jest trening tyczkarski. Jest w nim bardzo wiele konkurencji lekkoatletycznych, ale nie tylko, bo tyczkarze muszą być też zwinni i bardzo wygimnastykowani. Historia Monika Pyrek Camp pokazuje, że dzieci w trakcie naszych ćwiczeń doskonale się bawią. A to przecież jest klucz do sukcesu, bo żeby zachęcić dzieciaki do sportu trzeba pokazać im, że to może być świetna zabawa – mówi Monika Pyrek. Projekt współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a jego partnerem jest firma Rentis.
Monika Pyrek Camp jest organizowany od kilku lat i każdorazowo gromadzi kilkuset uczestników. Zajęcia skierowane są do uczniów z klas 0-4 szkół podstawowych, a uczestniczą w nich, obok Moniki Pyrek, także inni wykwalifikowani trenerzy. Na dzieci czeka cała masa atrakcji, a trening podzielony jest na dziesięć stacji. Młodzi uczestnicy mają okazję m.in. skakać z kamyka na kamyk, pokonywać szereg ścieżek gimnastycznych wspomagających naukę przewrotów oraz akrobatycznych z użyciem lin i słupków, a także skakać do basenu z kulkami. Będzie też niezwykły dmuchaniec w kształcie zeskoku dla tyczkarzy.
– Na zajęcia zapraszamy najmłodszych uczniów, więc kluczowe jest zachęcenie ich do aktywności, pokazanie możliwości. Małe dzieci mają naturalną chęć do uprawiania sportu, dlatego stworzenie im do tego okazji jest tak bardzo ważne. Na Monika Pyrek Camp nie uczymy skakać o tyczce, ale pokazujemy, jak fajny może być sport, a nieśmiałym dzieciom pomagamy przełamać bariery. Ich radość po pokonaniu trudnych stacji jest fantastyczna – dodaje Pyrek.
Sam trening odbywać się będzie w podgrupach na wyznaczonych stacjach (w sposób rotacyjny) pod okiem wykwalifikowanych instruktorów sportu oraz wolontariuszy.
Po zakończeniu zmagań sportowych przyjdzie czas na zdrowy posiłek w towarzystwie Mistrza Sportu, która podzieli się ciekawymi historiami z życia sportowca wyczynowego oraz wręczy dyplomy i certyfikaty „zostania tyczkarzem“. Dodatkowo każdy uczestnik „Monika Pyrek Camp“ otrzyma koszulkę oraz broszurkę edukacyjną wskazującą dobrą drogę do zdrowego trybu życia wolnego od wszelkiego rodzaju używek jakimi są alkohol czy narkotyki.
Celem projektu jest zachęcenie uczestników do aktywności fizycznej, promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, w tym w szczególności promocja oraz przybliżenie dyscypliny sportowej skoku o tyczce. Zawody zostały dofinansowanie ze środków Wydziału Sportu UMŁ w ramach zadania Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025: Łódź Sportowa– organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych.