Muzyka powraca na salony Muzuem Miasta Łodzi

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia, recitalem fortepianowym w wykonaniu Hanny Holeksy, Muzeum Miasta Łodzi zainauguruje cykl koncertów muzyki klasycznej organizowanych wspólnie z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego pod tytułem „Muzyka Łodzi”. Wydarzenie nawiązywać będzie do 135. rocznicy urodzin wybitnego pianisty, która przypada 28 stycznia. Kolejne muzyczne spotkania odbywać się będą raz w miesiącu przez cały 2022 rok, a towarzyszyć im będą tematyczne oprowadzania po pałacowych przestrzeniach.

Inaugurację cyklu Muzyka Łodzi nieprzypadkowo zaplanowaliśmy na 30 stycznia – mówi Magda Komarzeniec, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Dwa dni wcześniej, a więc 28 stycznia, swoje 135. urodziny obchodziłby Artur Rubinstein. Z jednej strony jest to więc hołd dla tego wirtuoza fortepianu, łodzianina, obywatela świata, z drugiej zaś symboliczny powrót muzyki klasycznej do Pałacu rodziny Poznańskich.

Spotkania w cyklu „Muzyka Łodzi” odbywać się będą raz w miesiącu, a ich bohaterami będą muzycy - kompozytorzy lub instrumentaliści - związani z naszym miastem: Grażyna Bacewicz, Paweł Klecki, Aleksander Tansman czy wspomniany Artur Rubinstein. W trakcie wydarzeń muzealni kuratorzy prezentować będą zbiory dotyczące naszych bohaterów, które na co dzień nie są udostępniane. Wydarzenia będą  kończyć oprowadzania po Pałacu.

Cieszymy się, że Muzeum Miasta Łodzi zaprosiło nas do współpracy przy cyklu Muzyka Łodzi - mówi prof. Anna Liszewska, Prezes Fundacji im. Stanisława Liszewskiego. Naszą misją jest bowiem popularyzacja dorobku twórczego i dokonań artystycznych środowisk akademickich związanych z Łodzią i regionem łódzkim. Dlatego też wykonawcami koncertów będą przede wszystkim łodzianki i łodzianie, instrumentaliści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi, a w programach poszczególnych muzycznych spotkań znajdą się utwory łódzkich kompozytorów – dodaje prof. Liszewska.

W programie pierwszego koncertu zatytułowanego „W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi” znajdą się utwory Fryderyka Chopina (Walce op. 34, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22), Karola Szymanowskiego (Mazurki op.50, nr 1-4) i Aleksandra Tansmana (wybór Mazurków z II zeszytu). W drugiej części goście zwiedzą wystawę, na którą składa się bezcenny zbiór pamiątek barwnego życia i bogatej twórczości pierwszego bohatera Panteonu Wielkich Łodzian – Artura Rubinsteina.

Więcej informacji: link

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt