Na placu Wolności stanie 56 ławek. Zobacz, jak będą wyglądać [ZDJĘCIA]

Prace budowlane na placu Wolności jeszcze się nie rozpoczęły, ale już można przetestować ławki, które staną tu po remoncie.

fot. ŁÓDŹ.PL
Na placu Wolności takich ławek stanie po remoncie aż 56
5 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Ławka, którą od czwartku (27 listopada) łodzianie mogą przetestować na placu Wolności, została wykonana z materiałów najwyższej jakości - malowanej stali oraz drewna. Produkt posiada certyfikat FCS (Forrest Management Certificate), który jest potwierdzeniem pochodzenia drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, spełniający wysokie standardy społeczne i środowiskowe w całym łańcuchu dostaw. Drewnem użytym do produkcji jest jatoba (wiśnia brazylijska, Hymenhaea courbaril) pochodząca z Ameryki Południowej. Drewno pozostaje w stanie surowym, co oznacza, że będzie się zmieniało z czasem. Zmianie ulegnie jego kolor, przy zachowaniu pozostałych parametrów (np. twardość czy odporność na zarysowania).

Niskie koszty eksploatacji i ciekawy design

Przez pierwsze tygodnie po zainstalowaniu szczeble będą mieć ciepły brązowy kolor, który z czasem przechodzić będzie w odcienie jasnej szarości. Zmiana koloru nastąpi stopniowo i równomiernie, przy czym ostateczna barwa ma komponować się z innymi materiałami, które pojawią się na pl. Wolności: zielenią, malowaną stalą oraz granitem w dwóch odcieniach szarości.

Egzotyczne drewno jatoba pod wpływem zmian wilgotności powietrza przechodzi proces otwierania i ponownego zamykania porów, które uwidaczniają się jako powierzchniowe mikrorysy. Jest to proces znany, powtarzający się i nie wpływający na właściwości samego drewna. Warto go jednak obserwować jako ciekawe przemiany zachodzące w drewnie egzotycznym.

Surowe drewno ławki nie będzie wymagać pielęgnacji – nie ma potrzeby cyklicznego olejowania. Jest to krok w kierunku obniżania kosztów eksploatacji i pewność, że przez długie lata ławka będzie wyglądała równie pięknie. 

Jak zmieni się plac Wolności?

Na placu Wolności po przebudowie stanie 56 wolnostojących ławek, 10 peronowych, 23 mamurkowych oraz  12 koszy zwykłych i 13 do segregacji, 58 stojaków rowerowych i 6 gablot city light. ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/plac-wolnosci-bedzie-zielony-drzewa-kwiaty-i-ogrodki-wizualizacje-id42991/2021/8/26/>Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]</link>


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt