Nagroda dla Adama Kszczota za mistrzostwo świata w biegu na 800 metrów

W niedzielę, 4 marca w Birmingham zakończyły się halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Z tej imprezy zawodnik RKS Adam Kszczot przywiózł złoty medal za pierwsze miejsce w biegu na 800 m, który ukończył w czasie 1:47.47. W czwartek (8 marca) za to osiągnięcie odebrał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej symboliczny czek na 20 tys. zł.

Adam Kszczot za mistrzostwo świata odebrał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej symboliczny czek - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Adam Kszczot za mistrzostwo świata odebrał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej symboliczny czek , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

- W imieniu swoim i wszystkich łodzian bardzo dziękuję za te emocje, które możemy przeżywać dzięki występom pana Adama. To profesor wśród biegaczy. Niesamowita taktyka biegu, hart ducha i determinacja. Za to wszystko dziękujemy - powiedziała prezydent Zdanowska. Dodała, że z zaciśniętymi kciukami ogląda każdy występ Kszczota, który już wkrótce może się doczekać wyjątkowego uhonorowania swoich osiągnięć.

- Imię Adama Kszczota na stałe zapisało się już w annałach naszej historii. Mam nadzieję, że niebawem również w inny sposób zostanie zapisane. To mój pomysł, o którym jednak dzisiaj nie będę mówiła - podsumowała Zdanowska.

Główny bohater uroczystości potwierdził, że zainteresowanie prezydent miasta jego wynikami nie ogranicza się do pamiątkowych zdjęć i przekazywania czeków. - Mam na to dość mocne dowody w postaci SMS-ów po startach, za które bardzo dziękuję - powiedział Kszczot, któremu gratulacje składał również pierwszy wiceprezydent miasta Tomasz Trela. - To już taka tradycja, wpisana w nasze kalendarze. Są duże zawody, trzeba szykować czek. To zawsze wielkie wydarzenie dla mieszkańców Łodzi. Każdy siedzi przed telewizorem i ściska kciuki - powiedział Trela.

Wspominając mistrzowski bieg z Birmingham Kszczot podkreślił, że na bieżni zawsze do samego końca trzeba zachować czujność. - Za plecami pięć chartów czekało na złoto. Każdy chciał wygrać, a nie jest łatwo to zrobić. Halowe zmagania są piekielnie trudne. Wymagają podwójnego skupienia i nakładów treningowych. Trzeba dużego wyrachowania w tym bieganiu halowym. Na koniec były wielkie emocje i łezka w oku, kiedy Mazurek Dąbrowskiego na mistrzostwach świata grał dla mnie. I gra do tej pory - powiedział Kszczot.

Prowadzący konferencję prasową dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk podkreślił, że Adam Kszczot jest pierwszym łódzkim mistrzem świata w sportach indywidualnych. - To jego 11 medal zdobyty w europejskich i światowych imprezach mistrzowskich, ale w historii łódzkiego sportu zapisał się w sposób szczególny. Jest bowiem pierwszym z Łodzi mistrzem świata w sportach indywidualnych. Złoty medal MŚ miał Mieczysław Nowicki, ale w drużynie. Złoty medal miał też Janusz Kotliński, ale w tandemie. Indywidualnie Adam jest pierwszy - powiedział Kondraciuk.

Medalowego podsumowania dokonał również prezes RKS Lech Krakowiak, który wyliczył, że w kolekcji kierowanego przez niego klubu krążek z Birmingham był już 23 medalem mistrzostw świata bądź Europy. - Wcześniej w Toruniu Adam zdobył dla RKS 250 medal mistrzostw Polski - dodał Krakowiak.

Polecane aktualności

Zagłosuj! Też bądź bohaterem w swoim mieście - fot. z arch. UMŁ

Budżet Obywatelski dla Łodzi. Przyjdź w weekend na pikniki i zagłosuj!

Marlena Kamińska / BPKSiT

Minęło 6 dni głosowania w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi, w której znalazło się 837... więcej

Nad produkcją architektury wystawy od ponad dwóch tygodni intensywnie pracuje kilkanaście osób - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wystawa "Jerzy Antkowiak - Moda Polska". Stroje 20 lat czekały na swój czas

Małgorzata Loefller / Wydział Kultury

Uniwersalne, ponadczasowe, eleganckie i niepokorne - stroje Mistrza Antkowiaka w piwnicy w Komorowie... więcej

15. Piramida Dobrej Woli - fot. Radosław Jóźwiak

Piramida Dobrej Woli – piknik integracyjny dla osób z niepełnosprawnościami

Anna Janocha/ BPKSiT

Występy artystyczne, warsztaty plastyczne, konkursy sprawnościowe oraz uliczny kurs języka migowego.... więcej

Konferencja prasowa dot. rozbudowy SP nr 141 - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 141 rozpocznie się jesienią?

Konrad Ciężki / BRPiNM

Na 1 października w południe zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na rozbudowę Szkoły Podstawowej... więcej

W poszukiwaniu tradycyjnej muzyki miejskiej - fot. Aleksandra Górska / UMŁ

Melodie Miasta Łodzi, czyli w poszukiwaniu tradycyjnej muzyki miejskiej

Aleksandra Górska / Wydział Kultury

Bartosz Puliński, jeden z 12 tegorocznych laureatów stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.