Najmłodszym ofiarom niemieckiej okupacji. Na cmentarzu pw. św. Wojciecha odsłonięto pomnik Pamięci Dzieci Polskich.

W piątek, 1 grudnia na cmentarzu rzymsko-katolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi przy ul. Kurczaki 81 odsłonięto pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic. W uroczystościach udział wzięli goście – ocaleli z funkcjonującego w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi oraz członkowie rodzin byłych więźniów tej placówki. Przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, młodzież z okolicznych szkół.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Miejsce usytuowania pomnika związane jest rolą cmentarza św. Wojciecha, który zarządzeniem niemieckich okupantów jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. To na nim znajduje się m.in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich z ulicy Przemysłowej. Tylko dwoje spośród tych dzieci spoczywa w oznaczonych grobach.

Chciałabym, żeby ten pomnik był nie tylko kamieniem węgielnym pamięci, lecz także źródłem inspiracji do działania na rzecz pokojowego współżycia i ochrony praw każdego dziecka na świecie. Niech nasza obecność tutaj stanowi zobowiązanie do przekazywania przyszłym pokoleniom prawdy o tych strasznych wydarzeniach, aby nigdy więcej nie dopuścić do podobnych okrucieństw – powiedziała podczas uroczystości wiceprezydent Joanna Skrzydelwska.

Pomnik poświęcony jest upamiętnieniu 500 dzieci, które poniosły śmierć w wyniku uwięzienia w łódzkich obozach utworzonych przez okupanta niemieckiego i pochowane zostały w nieoznaczonych miejscach na terenie łódzkich nekropoli. Pośród upamiętnionych ofiar znajduje się również ponad 70 małych więźniów z obozu w Konstantynowie Łódzkim, którzy przed śmiercią przeniesieni zostali do obozu-szpitala (Krankenlager) przy dzisiejszej ul. Strzelców Kaniowskich lub do łódzkich szpitali i w konsekwencji pochowani zostali na lokalnych cmentarzach.

Inicjatorem powstania pomnika jest Muzeum Dzieci Polskich –ofiar totalitaryzmu. Pomnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Wsparcia przy realizacji projektu budowy pomnika udzieliła Archidiecezja Łódzka.

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt