Niebawem XXV Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza

176 nagrobków i pomników, znajdujących się na wszystkich częściach Starego Cmentarza w Łodzi zostało odrestaurowanych bądź przywróconych w ramach 24. dotychczasowych edycji kwesty na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej metropolii. Łącznie udało się zebrać już 1,6 mln zł. W najbliższy weekend, od piątku, 1 listopada do niedzieli, 3 listopada odbędzie się 25. jubileuszowa kwesta.

Niebawem XXV Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Rok temu udało nam się zebrać rekordową kwotę 113 tysięcy złotych. Marzy nam się powtórzenie tego wyniku, ale zdajemy sobie sprawę, że może być trudno. Wierzymy jednak w hojność łodzian i w to, że dziedzictwo naszego miasta jest im na sercu - powiedział Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

- Dziś niestety naszym światem targa wiele podziałów i różnic. Wspólnie kwestując, chcemy pokazać, że upamiętnienie dziedzictwa Łodzi jest dobrem naszej wspólnoty - powiedział ks. Grzegorz Klimkiewicz z Parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

Do apelu tego przyłączył się proboszcz Parafii św. Aleksandra Newskiego ks. Eugeniusz Fiedorczuk. Ze szczególnym słowem wystąpił zaś ks. Michał Makula, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi.

- Ja chciałbym zaapelować, by w dobie szczególnej dbałości o środowisko naturalne, na grobach naszych najbliższych składać prawdziwe kwiaty, nie sztuczne. Niech kwiaty, gdy już zwiędną wrócą tam, gdzie ich miejsce, do ziemi, a nie na śmietnik. A każdą zaoszczędzoną na sztucznej wiązance złotówkę, proszę wrzucić do puszki kwestujących - dodał ks. Michał Makula.

O byłych przedstawicielach władz miasta, których nagrobki znajdują się na łódzkich cmentarzach nie zapominają także obecne władze samorządowe.

- W piątek, 1 listopada o godz. 16 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złoży kwiaty i zapali znicze na symbolicznej mogile Aleksego Rżewskiego oraz grobach Mariana Cynarskiego, Wacława Wojewódzkiego i Andrzeja Rosickiego, które znajdują się na Starym Cmentarzu. Dzień wcześniej, na cmentarzu na Dołach złożymy kwiaty na grobie pierwszego prezydenta Łodzi III RP Grzegorza Palki - powiedział Mariusz Goss, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi Urzędu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt