Nieopowiedziane. Powieściowa historia Polek. Anna Dziewit-Meller i Liliana Hermetz

autor:

15.12.2021

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi zapraszają na spotkanie "Nieopowiedziane. Powieściowa historia Polek" z udziałem Anny Dziewit-Meller i Liliany Hermetz. Prowadzenie: prof. Krystyna Pietrych (Uniwersytet Łódzki). Wstęp wolny

Anna Dziewit-Meller - pisarka, dziennikarka, autorka powieści „Disko" (2012), „Góra Tajget"(2016), „Od jednego Lucypera"(2020) oraz literatury herstorycznej dla dzieci „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" (2017) i „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy".

Jej najnowsza powieść „Od jednego Lucypera" (Wydawnictwo Literackie) to opowieść o historii górniczej rodziny, mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze, choć empatycznie autorka mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

„Od jednego Lucypera" to powieść, którą okreslić można jednocześnie jako kopalnię przeszłości i hałdę niedomówień. Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach.

*

Liliana Hermetz - pisarka i teatrolożka (UŁ). Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe „Projektowanie kultury” (SWPS/Nowy Teatr w Warszawie). Zadebiutowała powieścią „Alicyjka” (Nisza 2014), za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Conrada 2015, w 2017 roku w wydawnictwie W.A.B ukazała się jej powieść „Costello. Przebudzenie”.

W 2021 Wydawnictwo Literackie wydało polifoniczną powieść „Rozrzucone", w której Liliana Hermetz oddaje głos kobietom, których opowieści nie znajdziemy na kartach podręczników historii Polski: tym wywiezionym na roboty w Niemczech w czasie II wojny światowej, mieszkankom przygranicznych wsi, emigrantkom. W „Rozrzuconych" Hermetz przygląda się szczególnie uważnie głosom pomijanym.

Od biednej podkarpackiej wsi po współczesną Warszawę i pracę w polsko-francuskiej korporacji — ponad pół wieku historii Europy, od drugiej wojny światowej, odbija się w losach kilku zwykłych, a zarazem wyjątkowych kobiet.

_______________________________________

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima i XV Festiwal Puls Literatury są współfinansowane z Dotacji Urzędu Miasta Łodzi.

XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Fundacji PZU.

https://pl-pl.facebook.com/DomLiteratury/

http://pulsliteratury.pl/

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt