Niezwykłe początki Łodzi Filmowej. Start HollyŁódź był bardzo... sportowy [HISTORIA]

4 grudnia 1945 r. na terenie dawnej Miejskiej Hali Sportowej uruchomiono atelier Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski, powołanego 14 listopada 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej. W ten sposób przy ul. Łąkowej powstała łódzka Wytwórnia Filmów Fabularnych.

To była największa do 1998 r. wytwórnia filmowa w Polsce i kolebka rodzimej kinematografii. Specjalizowała się w produkcji filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, których przez ponad pół wieku powstało w Łodzi kilkaset. W grudniu 1945 r. rozpoczęto tu zdjęcia do pierwszego po wojnie filmu „Zakazane piosenki”, jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był krótkometrażowy „Wieczór wigilijny”. Natomiast w 1953 r. powstał tu pierwszy polski film barwny „Przygoda na Mariensztacie”.

Warto przypomnieć też dawny obiekt Miejskiej Hali Sportowej, w którym powstało później zaplecze filmowe dla rodzącej się po wojnie polskiej kinematografii. Budynek hali sportowej (wówczas przy ul. Żeromskiego 117) po 4 latach budowy został oddany do użytku 4 kwietnia 1938 r. i już trzy tygodnie później zorganizowano tam mistrzostwa Polski w boksie. Obiekt wyposażony był w bieżnię i skocznię lekkoatletyczną, boisko do siatkówki i koszykówki, zaplecze techniczne oraz widownię na 700 miejsc. W czasie okupacji Niemcy przejęli w Łodzi całą infrastrukturę sportową, a w Miejskiej Hali Sportowej organizowano m.in. ćwiczenia i zawody dla członków Hitlerjugend, a także wiece partii nazistowskiej. 

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt