W piątek (29.06) w zabytkowych wnętrzach rektoratu Politechniki Łódzkiej przy ul. Skorupki odbyła się uroczystość wręczenia nominacji i certyfikatów dla 32 młodych reprezentantów Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu, które na początku lipca odbędą się w Helsinkach. Wraz z młodymi sportowcami nominacje i certyfikaty otrzymała kadra trenerska. W uroczystości uczestniczyli rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak, dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk, prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński oraz prezes Łódzkiego Okręgowego Związku Pływackiego Dagmara Zielińska.
Witając młodych reprezentantów Polski rektor Sławomir Wiak, podkreślił, że Politechnika Łódzka, wzorem amerykańskich uczelni, oprócz kształcenia zogniskowanego na konkretne kierunki, chce dać młodemu pokoleniu możliwość równoległego rozwijania kompetencji sportowych. – Nie można zapominać o sporcie. Rozwój człowieka, to rozwój intelektu i rozwój jego sprawności fizycznej. To później procentuje przez wiele lat. Dlatego powstała Zatoka Sportu, jedno z dwóch największych w Polsce centrów sportowo-dydaktycznych, dlatego w niedalekiej przyszłości chcemy też otworzyć kierunek sportu na naszej uczelni – poinformował rektor Sławomir Wiak, podkreślając, że nowy kierunek na PŁ nie ma stanowić konkurencji dla akademii wychowania fizycznego, gdyż będzie kształcił menadżerów sportowych.
Rektor Sławomir Wiak przypomniał również, że Politechnika Łódzka oraz Łódź będą gospodarzami Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich - EUSA Games 2022. Z tej okazji w Łodzi pojawi się 5-6 tysięcy studentów z całego świata, a będą oni rywalizowali w 20 dyscyplinach na wszystkich miejskich i akademickich obiektach sportowych w naszym mieście.
Marek Kondraciuk, dyrektor Wydziału Sportu UMŁ, życząc młodym reprezentantom Polski sukcesów na pływackich Mistrzostwach Europy Juniorów w Helsinkach, nawiązując do faktu, że uroczystość wręczenia nominacji odbywa się w gościnnych murach uczelni technicznej przytoczył słowa Frederique Constanta, pioniera szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej, który zapytany co robić, by być coraz lepszym odpowiedział: „Rób wszystko lepiej. Jeśli to możliwe, a możliwe jest zawsze”. – Życzę wam abyście taką zasadę stosowali w swoim życiu sportowym i zawodowym. Powodzenia w Helsinkach – zakończył dyrektor M. Kondraciuk.