"Nostalgia za Kresami" - wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

autor:

30.03.2017 - 20.08.2017

Wileńskie radziużki, białoruskie dzierużki, huculskie kilimy i niezwykłe czarne hafty poleskie, pochodzące z dawnych Kresów na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzito punkt wyjścia opowieści o codziennym życiu kresowiaków. Otwarcie wystawy "Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska" 30 marca (czwartek) o g. 18.00.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Wystawa prezentuje elementy regionalnej kultury wieloetnicznej Polski kresowej: ludowe tkaniny, a także niekonwencjonalna aranżacja przestrzeni wystawienniczej autorstwa Franciszka Kłaka, pozwolą zwiedzającym zajrzeć do typowego domu mieszkańców Kresów Wschodnich. Znajdą tam między innymi wileńską radziużkę czy pochodzącą z terenu obecnej Białorusi dzierużkę, tkaniny o geometrycznym roślinnym ornamencie, służące jako nakrycia na łóżka.


Oprócz tkanin podziwiać będzie można niezwykle rzadkie czarne hafty poleskie. Zdobiono nimi ręczniki, obrusy oraz fragmenty stroju. Nie występują już w miejscach, w których powstawały, nie zachowały się także w muzeach białoruskich. Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostały zakupione z prywatnej kolekcji artystki i entuzjastki kultury ludowej - prof. Eleonory Plutyńskiej, której hafty służyły za inspirację przy tworzeniu własnych projektów.


Równie atrakcyjnym uzupełnieniem wystawy będą archiwalne fotografie wnętrz, ludzi i pejzaży, przybliżające czasy i tereny, z których pochodzą prezentowane eksponaty. Zdjęcia zostały wykonane w latach 30. XX wieku przez Józefa Szymańczyka. Negatywy - zakopane w walizce w przydomowym ogrodzie - cudem przetrwały czas wojny.
Wystawę można zwiedzać do 20 sierpnia, towarzyszyć jej będzie bogaty program edukacyjny: wykład, warsztaty dla dzieci oraz oprowadzania kuratorskie.

Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska" - Centralne Muzeum Włókiennictwa, 30.03 -20.08

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt