Nowe zasady podziału pieniędzy

Od 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady podziału miejskich pieniędzy pomiędzy drużyny występujące w rozgrywkach ligowych. W czwartek na konferencji prasowej poinformowali o nich pierwszy prezydent Łodzi Tomasz Trela i dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk.

- Rozpoczynamy kilkuletni marsz do tego, aby drużyny ligowe maksymalnie zintensyfikowały działania w pozyskiwaniu środków zewnętrznych od sponsorów komercyjnych. Miasto jest od tego, żeby budować infrastrukturę oraz wspierać dzieci i młodzież, co konsekwentnie realizujemy, a w mniejszym stopniu od tego, żeby spierania profesjonalnych drużyn ligowych. Nie wycofujemy się z tego zadania, ale chcemy doprowadzić do tego, by w budżetach klubów wsparcie miasta miało mniejszy wymiar procentowy – powiedział Trela.

Pierwszym krokiem do realizacji tego zadania mają być nowe zasady wsparcia dotacyjnego dla drużyn ligowych. – Te zasady były konsultowane z Łódzką Radą Sportu i są zaakceptowane przez środowisko sportowe. Miejskie dotacje są przekazywane klubom zarówno na funkcjonowanie drużyny, jak i na wynajem nowo wybudowanych obiektów. W przyszłym roku wsparcie z tych dwóch źródeł nie przekroczy 60 procent budżetu danego klubu – poinformował Trela.

Wyjaśnił, że jest to próg maksymalny. – Dotacja może wynosić np. 15, 20, 25 procent budżetu danego klubu, ale nie może  przekroczyć 60 procent – podkreślił Trela. Dodał, że wysokość budżetów będzie weryfikowana na podstawie sprawozdań finansowych za rok 2017. Roczny bilans danego klubu będzie musiał być zbadany przez biegłego rewidenta.

Wprowadzane zmiany mają być kontynuowane w kolejnych latach. - Konsultując projekt z Łódzką Radą Sportu przekazywałem informację, że ten system będzie miał kolejną odsłonę w roku 2019. Wtedy na pewno nie będzie to już wartość 60 procent, tylko niższa, np. 55 lub 50 procent – wyjaśnił Trela.

Dyrektor Kondraciuk zapewnił, że władze miasta chcą utrzymać stan pewnej równowagi pomiędzy wspieraniem sportu wyczynowego i młodzieżowego. - Nie chcemy, żeby dochodziło do skrajnych sytuacji.  W niektórych samorządach odchodzi się zupełnie od sportu ligowego, bądź też kładzie większy akcent na drużyny ligowe, niż na młodzież. My chcemy uniknąć tego, co kiedyś w Łodzi już było. W okresie transformacji ustroju samorząd odszedł od wspierania drużyn ligowych, co skończyło się bardzo źle dla kilku dyscyplin, które do tej pory z trudem się podnoszą. My będziemy wspierać młodzież, a także utrzymać wspieranie zespołów ligowych – podsumował Kondraciuk.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt