Od królewskiego przywileju do wielkiej Łodzi

Podczas 595. Urodzin Łodzi nie zabrakło akcentów historycznych przypominających o genezie wydarzenia, czyli rocznicy lokacji Łodzi. Na Starym Rynku w Łodzi odbył się piknik w stylu historycznym.

Najmłodsi mogli wraz z animatorami w strojach z epoki wziąć udział w  warsztatach dawnego tańca, średniowiecznej biżuterii oraz kaligrafii. Aleksandra Ćwikowska, znana z prowadzenia warsztatów m.in. w Poleskim Ośrodku Sztuki opowiadała o dawnych dokumentach, ich tworzeniu, specyfice pisania piórem i lakowaniu dawnych dokumentów. W ten sposób łodzianie dowiedzieć się mogli, jak powstał akt nadania praw miejskich Łodzi, który król Władysław Jagiełło wydał w 1423 r.

Replika aktu odegrała ważną rolę w uroczystości na Starym Rynku. Dokument przywiózł orszak konny składający się z 6 jeźdźców w strojach z epoki.

- Początki miasta Łodzi sięgają średniowiecza, choć to prawdziwe miasto narodziło się dopiero w XIX wieku, osiągając niezwykłe w skali światowej dynamikę rozwoju. – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, podczas uroczystości oficjalnej - Te dwa porządki historyczne, czyli lokacja Łodzi w XV wieku, a potem jej niebywały rozkwit w XIX wieku są dla nas równie ważne i tkwią gdzieś w naszej zbiorowej świadomości. Z tej perspektywy warto przyjrzeć się także temu, co się dzisiaj dzieje w naszym mieście. Powstaje Nowe Centrum Łodzi, rozpoczął się wielki program rewitalizacji, miasto szuka z powodzeniem nowych kierunków gospodarczego rozwoju, stawiając na wiedzę, innowacje, nowe technologie, nowoczesne branże i przemysły kreatywne. Przygotowujemy się także do organizacji światowej wystawy Horticultural Expo 2024.

Przy pomniku lokacji miasta spoczęły kwiaty od najważniejszych przedstawicieli miasta, a także laurki dla Łodzi, wykonane przez dzieci podczas warsztatów na rynku. Senator Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i znawca dziejów miasta przypomniał jego początki. Złożył hołd również królowi Władysławowi Jagielle.

Imię króla wspominane było wielokrotnie przez cały weekend, nie tylko w Łodzi. Konny orszak pojawił się też 27 lipca w Przedborzu, gdzie mieszkańcy obejrzeć mogli inscenizację przekazania aktu. Wielu Przedborzan wie, że to właśnie w ich miasteczku 29 lipca 1423 r. władca Polski wydał przywilej lokacyjny Łodzi. Dziesiątki mieszkańców wzięły udział we wspólnym składaniu kwiatów pod tablicą, upamiętniającą lokację Łodzi, która wisi na ratuszu w Przedborzu.

28 lipca jeźdźcy pojawili się na rynku w Piotrkowie Trybunalskim, podczas Biesiady Piotrkowskiej. Łodzianie i tu zaprezentowali replikę aktu. W ten sposób odbył on tę samą drogę- w śladzie dawnego traktu łęczycko-piotrkowskiego – którą mógł podróżować w XV wieku.

Miasto Łódź przygotowała dla mieszkańców Przedborza i Piotrkowa także więcej atrakcji – wystawę „Łódź wczoraj i dziś” oraz tzw. „owocowy rower”. Na urządzeniu, będącym na pozór zwykłym rowerem każdy mieszkaniec mógł osobiście zblendować owoce na sok. 29 lipca owocowy rower pojawił się jeszcze raz w Rzgowie.

We wszystkich tych miastach mieszkańcy otrzymywali przewodniki po Łodzi, jubileuszowe wydawnictwo oraz gadżety projektu „Łódzkie Drogi do Niepodległości” przypominające, że 2018 to nie tylko rok 595. Rocznicy lokacji, ale przede wszystkim stulecie polskiej niepodległości.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Łódź pamięta. Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów -  mat. UMŁ

Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Główne uroczystości rozpoczną się 29 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi i... więcej

Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Zapraszamy na Łódzkie Regionalne Targi Pracy 2019

Informacja prasowa

Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i Miejską Areną Kultury i Sportu już po... więcej

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki

Informacja prasowa

Wysoki dźwig pojawił się na ul. Gdańskiej. W ciągu 4 dni wymieniony zostanie więźba dachowa budynku. więcej

Rosanna Gamson poprowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019  -  fot. Małgorzata Loeffler

Rosanna Gamson w Łodzi. Prowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Nazywana artystycznym naukowcem i jednym z najciekawiej, najkonsekwentniej i najbardziej... więcej

Komisja Budżetu Obywatelskiego zakończyła oceniać wnioski zgłoszone przez łodzian do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- Odbyło się 9 wakacyjnych posiedzeń komisji, na których rozpatrzyliśmy ponad 1430 wniosków... więcej

Kontakt