Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie, czynnie służą ojczyźnie.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska
6 zdjęć
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Kwiaty na grobie małżeństwa Piotrowiczów na Starym Cmentarzu w Łodzi złożyły delegacje złożone wyłącznie z kobiet: przedstawicielki służb mundurowych 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Straży Miejskiej w Łodzi, Związku Strzeleckiego Oddziału Łódź oraz klas mundurowych XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Wartę przy grobie wystawiły dziewczęta z formacji Strażnicy Tradycji działającej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. 

W imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej głos zabrała Sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko: - Nie przyszliśmy tu jednak dzisiaj, by wspominać Marię jako postać tragiczną, a wprost przeciwnie, jako łódzką bohaterkę. Odważną, zdeterminowaną kobietę, która nie wahała się opuścić domowego zacisza, by walczyć o to, w co wierzyła. Dziś są wśród nas kobiety, którym być może kiedyś przyjdzie stawić czoła niebezpieczeństwu, walczyć o swoje prawa i niepodległość Ojczyzny. Szczególnie warto to podkreślić w tym roku, który jest nie tylko rokiem stulecia niepodległości, ale też Rokiem Praw Kobiet. W listopadzie obchodzić będziemy stulecie nadania Polkom praw wyborczych. Dziękuję Wam za udział w uroczystości.

Sekretarz Miasta Barbara Mrozowska-Nieradko przypomniała też historię Marii Piotrowiczowej. Bohaterka bitwy pod Dobrą pochodziła z podłódzkiej rodziny ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Jej ojciec i wuj walczyli w Powstaniu Listopadowym.

Do powstania Maria przyłączyła się wraz z mężem Konstantym. Początkowo pełniła służbę pomocniczą, wkrótce jednak zgłosiła akces do służby liniowej. 24 lutego jej oddział został zaskoczony przez kozaków w okolicach niewielkiej miejscowości Dobra.

Maria walczyła z ogromną determinacją przy pomocy kosy i pistoletu, z którego strzelała celnie. Zabiła jednego z nacierających kozaków, drugiego raniła, pod trzecim zabiła konia. Złożono jej propozycje honorowego poddania, którą jednak odrzuciła. Zginęła w bitwie, a kozacy okrutnie pastwili się nad jej ciałem.

Kilka dni po bitwie zmarł Konstanty Piotrowicz w wyniku ran i załamania psychicznego po wiadomości o śmierci żony. Małżeństwo pochowane zostało na Starym Cmentarzu w Łodzi, w rodzinnym nagrobku, który wieńczą repliki kos.

- Warto podkreślić, że w bitwie pod Dobrą zginęły też trzy inne kobiety, czyli Weronika Wojciechowska, Antonina Wilczyńska oraz Katarzyna, nieznanego nazwiska. Kwiaty złożyliśmy dziś także na grobie innej łódzkiej bohaterki, Barbary Nazdrowiczówny. Była harcerką, zginęła w Powstaniu Warszawskim w wieku 15 lat - powiedziała Katarzyna Zielińska z Biura Promocji UMŁ.

 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt