Okładki. Spotkanie z Patrykiem Mogilnickim i Janem Strausem. Wernisaż wystawy okładek PIW

autor:

24.02.2022

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na spotkanie poświęcone okładkom książkowym, któremu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy okładek książek z Państwowego Instytutu Wydawniczego. W spotkaniu wezmą udział Patryk Mogilnicki, autor książki „Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych" oraz Jan Straus, autor książki „Teraz okładka!". Prowadzenie: Maciej Robert. Wstęp wolny

W trakcie spotkania będzie można nabyć bibliofilskie książki z Oficyny Kolekcjoner Dariusza Pawłowskiego.

*******************************

Patryk Mogilnicki - ilustrator, autor książki „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja" (2017, Karakter) oraz „Książka po okładce". Specjalizuje się w ilustracji prasowej i książkowej. Projektuje plakaty koncertowe, teatralne, filmowe, festiwalowe (m.in. Koncerty Chopinowskie, Festiwal Skrzyżowanie Kultur, Weekend Księgarń Kameralnych), a także okładki płyt (m.in. dla zespołów Retribution Body, Kristen, Wulkan) i książek. Kurator wystaw z polską ilustracją pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego ilustracje prezentowane były w albumach Pictographic Index 1 (2009, The Pepin Press), 1000 Portraits Illustrations (2012, Quarry Books).

********************************

Jan Straus - kolekcjoner dawnej książki, jej historyk i bibliofil. Od 1974 roku członek Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Swoją bogatą kolekcję książek (ponad 10 tys. egz.) wykorzystuje do propagowania idei pięknej książki, biorąc udział w licznych, nie tylko krajowych wystawach bibliofilskich. . Prelekcje Jana Strausa w TBP zaowocowały książką poświęconą historii polskiej erraty, będącej częścią historii edytorstwa polskiego „Przygoda z erratą" Jest autorem cyklu esejów o dawnej książce opublikowanych na łamach stron internetowych warszawskich antykwariatów „Lamus” i „Kwadryga”.

__________________________________


„Książka po okładce" (Karakter)
Gdy prawie dekadę temu Patryk Mogilnicki, ilustrator, projektant i miłośnik literatury ujrzał w księgarni szczególnie brzydkie wydanie swojej ulubionej powieści, podzielił się swoją frustracją na Facebooku i założył stronę <Kupiłbym tę książkę, gdyby nie okładka>. W ciągu kilku dni zdobyła liczne grono zagorzałych fanów: ludzi, dla których książki to więcej niż treść: to wierni towarzysze naszego życia.

W „Książka po okładce" autor zebrał doborowe grono osób, które książki tworzą. Przedstawia najważniejsze projektantki i projektantów, rozmawia na temat szczególnie znanych i udanych realizacji, a niektórych wypytuje bardziej szczegółowo: o pracę w branży, największe sukcesy, najdotkliwsze porażki i niezrealizowane projekty.

____________________________________


„Teraz okładka!" (Oficyna Kolekcjonerska Dariusz Pawłowski) to pionierskie opracowanie poświęcone historii polskich okładek książkowych. Obszerny tekst został uzupełniony ponad 2 tyś. ilustracji.

Wyjątkowość pracy polega na rzetelnym i merytorycznym omówieniu losów polskiej okładki, charakteryzującą się wyraźną ciągłością projektowania graficznego przez ponad dwieście lat, obejmującym okres od chwili narodzin tego artefaktu (a więc od końca XVIII wieku) aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Książka Jana Strausa, bibliofila i kolekcjonera, którą można śmiało potraktować jako próbę naszkicowania historii polskiego projektowania graficznego w latach 1800-1939.

Dom Literatury w Łodzi
ul. Roosevelta 17

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt