Olbrzymi sukces łódzkiej kultury online w 2020 roku

Olbrzymi sukces kultury online - 8,5 tys. wydarzeń, 5 milionów odsłon, 350 tys. unikatowych widzów i uczestników. Liderami okazały się dwie instytucje: Teatr Powszechny z 2,5 milionami odsłon i Biblioteki Miejskie z ponad 5 tysiącami zaproponowanych wydarzeń.

Zdjęcia z premier w Teatrze Powszechnym
Krótko i w dużym skrócie podsumowujemy ten mijający rok, który postawił nas przed nowymi wyzwaniami i wielokrotnie skłaniał do podejmowania ryzyka artystycznego.

Podsumowanie: https://powszechny.pl/pl/rok-2020-w-teatrze-powszechnym/

Podsumowanie Biblioteki: 

Biblioteka Miejska w Łodzi może się pochwalić imponującą liczbą 120 tysięcy odbiorców wydarzeń w 2020 roku.

W naszych filiach zorganizowaliśmy ich ponad 5 tysięcy. Ponad 4 tysiące wydarzeń odbyło się stacjonarnie z zachowaniem wymaganych środków bezpieczeństwa, uwzględniając aktualnie panujące obostrzenia związane z pandemią, pozostałe 800 zostało zorganizowanych w formie on-line*.

Nasi czytelnicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach (DiY np. na Kostki, fotograficznych w Tuvimie, rysunku i bębniarskich na Gdańskiej); spotkaniach autorskich i literackich; dyskusyjnych klubach książki; zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach projektu EduDzieciaki – skierowanych do najmłodszych użytkowników (Czytanie i liczenie poprzez zabawę, joga dla dzieci, zajęcia z logopedii); kursach (komputerowym dla seniorów, językowych); spacerach (fotograficznym w Tuvimie, sąsiedzkim na Kostki); spotkaniach w ramach Strefy Aktywności Społecznej organizowanej we współpracy z Centrum Opus (plenerowych warsztatach, spotkaniach, aktywnościach sportowych); czy dyskusjach (Dygresja, Gdańska).

 Otworzyliśmy 3 nowe, wyremontowane biblioteki – Gdańską, Tuvima i Odyseję, a także odświeżyliśmy filię na Mackiewicza. Uruchomiliśmy Szuflandię oraz Bibliotekę w drodze. W tym roku także nie zwalniamy tempa – z początkiem stycznia dla naszych czytelników uruchomiliśmy grę miejską i szykujemy jeszcze wiele ciekawych wydarzeń.

*Szczegółowe dane – wydarzenia i odbiorcy 2020

5103 wydarzeń

4316 wydarzeń stacjonarnych   

787 wydarzeń online                 

120 042 (w tym 74 395 online) odbiorców wszystkich naszych działań

Wypowiedź dodatkowa dyrektora Wydziału Kultury Jacka Grudnia: 

Udało się coś niezwykle cennego, instytucje kultury uruchomiły niezwykłą kreatywność, mamy 5 milionów odsłon działań online, zrealizowaliśmy bardzo ciekawe pomysły stypendystów PHZ, w ramach małych grantów i konkursów grantowych zrealizowane zostały kolejne niezwykłe projekty a było ich prawie sto. W najtrudniejszej sytuacji były teatry i EC1. Zrealizowano mimo to aż 18 premier i powstały setki inicjatyw wokół teatrów i innych instytucji kultury w sieci. Nasze instytucje zaproponowały aż 8,5 tysiąca wydarzeń to gigantyczna praca. Bardzo wszystkim dziękuje za ten olbrzymi wkład pracy, w tak trudnym roku, by łódzka kultura był obecna w sercach łodzian. Miasto by ja wesprzeć zrobiło naprawdę dużo rozumiejąc jak ważna była dla przetrwania w zamknięciu w minionym roku dla łodzian. Przypomnę, że uruchomiono program Zdrowa Kultura, 400 tysięcy dodatkowo z Wydziału Kultury na mini granty, wsparte zostały instytucje takie jak teatry dodatkowymi środkami, które choć częściowo pokryły straty, a przypomnę, że było to prawie 1,5 miliona złotych extra. Jednocześnie pandemia uruchomiła niezwykłą kreatywność wśród pracowników instytucji i wydarzyło się wiele niezwykle cennych spektakli czy propozycji edukacji kulturalnej online. To w sumie jak powiedziałem 8,5 tys. wydarzeń i publikacji, które miały ponad 5 miliony odsłon. Za sukces można przyjąć to, że nie tylko udało się zrealizować pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej i zmniejszonych wpływów do budżetu, wszystkie konkursy grantowe, dołożyć nowe i zrealizować nowe olbrzymie inwestycje w kulturę na łączną sumę aż 80 milionów złotych w ciągu dwóch lat. Odpowiedzią na nowe czasy była tez promocja łódzkich artystów w ramach projektu: Kultura Odporna, to były między innymi wspaniałe zdjęcia w miejskich citylightach i rozmowy o życiu i sztuce w pandemii na platformach streamingowych.

I jeszcze trochę cyfr za 2020 r.

  1. Wydział kultury wydał w minionym roku na konkursy, stypendia i granty prawie dwa i pół miliona złotych. W tym prawie 400 tysięcy na mini granty, które wsparły zamykająca się kulturę w czasie pierwszego lockdownu. Był to element działań w ramach projektu Zdrowa Kultura. Dodatkowe pieniądze przeznaczyło na wsparcie dla artystów także ŁCW.
  2. Zrealizowane zostały w sumie 42 projekty z konkursu dotacyjnego i wydawniczego, 54 z małych grantów i 10 w ramach stypendiów prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.
  3. Rok 2020 to także wielki sukces kultury on line. Co jest zrozumiałe bo właściwie 90 procent energii i kreatywności łódzkich artystów zostało skierowane w taka działalność poza krótkim okresem od czerwca do września gdy można było prowadzić bardzo ograniczona tradycyjną działalność przy najpierw 50% a potem 25% widowni.

W sumie odbyło się ponad 8,5 tysiąca małych i dużych wydarzeń w sieci i stacjonarnych ( spektakle, warsztaty, działania edukacyjne, koncerty, wydarzenia festiwalowe, wydarzenia dla dzieci itp.), które w sumie miały prawie 5 milionów miliony odsłon i ponad 350 tys. odbiorców indywidualnych. Rekordzistkami są Biblioteki Miejskie, które przygotowały ponad 8,5 tysięcy wydarzeń i Teatr Powszechny z prawie 2,5 milionami odsłon.

Ewa Pilawska na konferencji prasowej:

Gdy rozpoczęła się pandemia, stwierdziliśmy, że najlepszą terapią jest praca. Zaczęliśmy działać online, aby nie zgubić więzi z Publicznością. Myślę, że bardzo dobrą decyzją dla nas było rozpoznawanie zupełnie nieznanego medium (czyli Internetu) i tworzenie czegoś zupełnie nowego, dlatego rozpoczęliśmy realizację serialu internetowego „Pomoc domowa radzi”. Była to ryzykowna wówczas artystycznie i technologicznie decyzja, ale chciałam, żeby koledzy mieli poczucie, że pandemia to nie koniec świata. I okazało się, że w 2020 roku odbiorcami naszych wszystkich działań było około 2,5 miliona osób. 

[…]

Ważna była dla nas też produkcja nowych premier - premierą „Rodziny” online zamknęliśmy XXVI Festiwal. To dało też dodatkową energię zarówno Zespołowi, jak i Widzom, było większym wyzwaniem artystycznym. Do tej pory spektakl obejrzało już około 70 tysięcy osób.

[…]

Okazało się, że projekt „Dziecko w sytuacji” w wersji online to strzał w dziesiątkę. Nie jest to tylko forma zastępcza, powstała zupełnie nowa wartość. Prezentujemy spektakle online dla młodzieży, a następnie odbywają się warsztaty online na żywo, przez Internet. To wygląda dość wirtualnie, kiedy dwoje ludzie stoi na pustej scenie przed pustą widownią, patrząc na kilkadziesiąt małych „główek” na ekranie - przecież uczniowie i nauczyciele są w domach. Za to ich aktywność rekompensuje wszytko. Poza tym „Dziecko w sytuacji” online buduje dodatkowy poziom, możemy z nim docierać do całej Polski - gramy na przykład zarówno dla widzów w Zachodniopomorskim, jak i na południu Polski.

[…]

W przyszłym tygodniu rejestrujemy kolejne dwa spektakle, bo nie wiemy, co przed nami. Nie wiadomo, kiedy teatry będą otwarte - tym bardziej, że w żadnej grupie planowanych szczepień zawodowych nie ma ludzi kultury. Wcześniej, po rozmowach działu kadr naszego Teatru ze szpitalami, mieliśmy wstępną informację, że w drugiej połowie lutego możliwe będą szczepienia „zespołowe” dla całego teatru. To już nieaktualne. 

[…]

Część projektów online na pewno z nami pozostanie - jak „Dziecko w sytuacji” online (dla młodzieży, która i tak nie mogłaby nas odwiedzić ze względu na dystans od Łodzi) czy serial „Pomoc domowa radzi”. Online nie zastąpi jednak nigdy teatru na żywo. Zarówno Widzowie, jak i Aktorzy potrzebują impulsu, spotkania na żywo, który buduje poczucie wspólnoty.
Z determinacją włączamy się w działania online, aby nie zgubić więzi z Widzami. Nauka z działań online jest dla nas bardzo cenna, będziemy go wykorzystywać w przyszłości, ale w zdrowych proporcjach.

Polecane aktualności

Nasadzenia w Łodzi

Rekordowa liczba zielonych projektów w łódzkim Budżecie Obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt – VIII edycja Budżetu Obywatelskiego pokazała na... więcej

Wizualizacja

Jeszcze w tym roku będzie można spacerować nowymi, zielonymi uliczkami w centrum Łodzi

Aleksandra Hac / UMŁ

Pod koniec roku przejdziemy nowym, zielonym pasażem z EC1 i podziemnego dworca do ul. Piotrkowskiej.... więcej

Kamienica przy ulicy Tuwima 52

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Tuwima wprowadzili się najemcy i lokatorzy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ulicy Tuwima 52 wprowadzili się najemcy... więcej

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi

Oddziały miejskiego szpitala do remontu

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Na oddziałach: neurologii, rehabilitacji, rehabilitacji neurologicznej oraz udarowym w szpitalu im.... więcej

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... więcej

Kontakt