Oprowadzanie kuratorskie po wystawie EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ

autor:

29.09.2022

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień” do Galerii Bałuckiej. Po wystawie oprowadzać będzie Dominika Pawełczyk – historyczka sztuki, kuratorka i autorka tekstu do foldery wystawy. 

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

???? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Bałucka, ul. Stary Rynek 2
OPROWADZANIE KURATORSKIE: 29.09.2022, godz. 17.00 

„Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień” to wystawa prezentująca fragment dorobku artystycznego twórcy, a zarazem przegląd tematów i form inspirujących nestora polskiej fotografii. Autor był łącznikiem pomiędzy wybitnymi fotografami początku XX i tych tworzących już w XXI wieku. Z urodzenia warszawianin, swoją karierę zdecydował się rozwijać w Łodzi filmowej.

Eugeniusz Haneman swą zawodową działalność fotograficzną rozpoczął w czasie okupacji jako fotograf w zakładzie-kawiarni „Portret przy kawie”, a następnie w atelier „Van Dyck” w Warszawie. Z powodzeniem doskonalił tam umiejętności portretowe, będąc oddanym tradycji fotografii humanistycznej, w której najważniejszy jest człowiek i jego charakter. Mieszkańcy Warszawy, chcąc zachować swój wizerunek dla potomnych, chętnie zamawiali wykonanie zdjęć w profesjonalnych atelier.

W kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, wśród czołowych, ulubionych tematów podejmowanych przez Hanemana, odnajdziemy kilka prac z dziedziny fotografii kreacyjnej. W tym niewielkim zbiorze znalazły się m.in. inspirujące przykłady nieoczywistych opowieści portretowych i krajobrazowych. Prace te nigdy nie stanowiły wiodącej stylistyki Hanemana i rozpatrywać należy je w kategorii prób, awangardowych poszukiwań, chwil oddechu od mimetycznego odwzorowywania i preprezentacji rzeczywistości.

Fotografią, która połączyła miłość Hanemana do portretu i eksperymentu jest praca „Wenus”. Uzyskany w kadrze efekt żywego posągu podkreśla delikatność i finezję ciała. Sylwetka modelki została obrysowana za pomocą bocznego światła, które zarazem zaznacza jej kształty i jednocześnie zręcznie je ukrywa. Poza klasycznego, kobiecego aktu, pozwala nam dostrzec w anonimowej postaci kopię antycznego posągu.

Równolegle z portretem Eugeniusz Haneman zajmował się fotografią pejzażową. Zagraniczne podróże, czy także te do ojczystych, nadmorskich kurortów, zawsze obfitowały w nowe, inspirujące obrazy warte rejestracji.

Powstanie Warszawskie to zaledwie 63 dni z fotograficznego życiorysu Eugeniusza Hanemana. Seria kilku wydarzeń i spotkań, m.in. poznanie Sylwestra Brauna, pseudonim „Kris”, spowodowało, że artysta stał się cywilnym reporterem uwieczniającym akcje powstańcze. Zadaniem Hanemana, uzbrojonego w aparat fotograficzny, było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń.


Koszt udziału w oprowadzaniu: 8 zł

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt