Partycypacja 3.0, czyli I Miejski Program Mikrograntów

Pierwszy Miejski Program Mikrograntów zakończony. Mieszkańcy zrealizowali 35 projektów za łączną kwotę około 160 tysięcy złotych.

fot. z arch. UMŁ
Mieszkańcy zrealizowali 35 projektów za łączną kwotę około 160 tysięcy złotych

Do programu wpłynęło aż 130 zgłoszeń, do etapu drugiego zakwalifikowało się 70 projektów, po którym ostatecznie wyłonione zostało 35. Pomysłodawcy starali się o mikrogranty w kwocie od 500 do 5000 zł. - To inny stopień partycypacji niż Budżet Obywatelski, bo te działania zakładają nie tylko przedstawienie pomysłu, ale i odpowiedzialność za jego realizację. Program będzie kontynuowany w przyszłym roku i będziemy zachęcali mieszkańców do udziału w nim, by myśleli o małych, lokalnych inicjatywach, które ich łączą - podsumowuje Grzegorz Justyński, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

W ramach mikrograntów realizowane były takie projekty jak:

  • "Od nitki do sukni" - Cykl warsztatów i spacerów po Starym Widzewie, po których pozostał Osiedlownik-spacerownik, czyli mini przewodnik po Starym Widzewie. Dzięki niemu mieszkańcy osiedla (i nie tylko) mogą dowiedzieć się więcej o swoim osiedlu, jego najciekawszych miejscach i zabytkach. Przewodnik dostępny jest na stronie internetowej fundacji Poducha fundacjapoducha.pl. Tak o projekcie wypowiada się jego pomysłodawczyni, Ewa Gałązka: - Celem naszego projektu było zachęcenie mieszkańców do tego, by poznawali Stary Widzew, by włączyli się do tworzenia materiałów prezentujących naszą okolicę oraz, żeby po prostu spacerowali.

  • "Escape Łódź" - Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego organizowało grę miejską "Escape Łódź" z elementami łódzkiej historii. Uczestnicy po wcześniejszym zarejestrowaniu się mieli do pokonania trasę na terenie Śródmieścia. Na trasie były rozstawione stacje z wolontariuszami, którzy przekazywali instrukcje do dalszych działań. Zwycięska grupa otrzymała upominki.

  • "Mamy moc! Projekt wzmacniający dla dziewczynek" - Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK zaproponowała warsztaty dla dziewczynek metodą WenDo, czyli przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, nauka jak poradzić sobie w każdym miejscu z napastnikiem: na ulicy, w parku itp. To także spotkania z silnymi kobietami.

  • "Projekt kulinarny" - W ramach wegańskiego festiwalu organizacja części edukacyjnej: spotkania z lekarką weterynarii poświęcone relacjom ludzko-zwierzęcym, wykład dietetyczki na temat zdrowotnych aspektów wegańskiej diety oraz właściwego jej komponowania, spacer śladami jadalnej przyrody w mieście. 

To tylko kilka przykładów projektów, które powstały wśród mieszkańców i zostały zrealizowane na osiedlach. II edycja Miejskiego Programu Mikrograntów rozpocznie się w przyszłym roku.

Jeszcze w tym roku Centrum OPUS zaproponowało organizację spotkania ze wszystkimi mieszkańcami zainteresowanymi lokalnymi działaniami w obrębie małych społeczności. Spotkanie odbędzie się 12 grudnia, start o godz. 17.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt