Patyczaki: rzeźby Jadwigi Janus w Bałuckim Ośrodku Kultury

W Wyspie Kultury, filii Bałuckiego Ośrodka Kultury, można oglądać stałą ekspozycję mało znanych rzeźnych zmarłej kilka dni temu wybitnej rzeźbiarki związanej z Łodzią.

fot. UMŁ
Jadwiga Janus i Patyczaki. Rzeźby artystki trafiły do Bałuckiego Ośrodka Kultury
6 zdjęć
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Rzeźby Jadwigi Janus z cyklu Patyczaki zostały wykonane w  latach 2006-2007. Część z nich była eksponowana m.in. w Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2009). W kolekcji znajduje się 16 prac - form przestrzennych m.in. „Nieoczekiwane narodziny", „Purchawka", „Podróżnik", „Z pamięci", „Dekoracyjna”,  „Obserwator" , „Figura grzebieniasta" czy „Słupnik”. Wykonane są głównie z surowego drewna łączonego z naturalną, workową tkaniną jutową i szarym płótnem. Wykorzystano różnorodne kształty i kolory patyków, konarów i pni oraz część skrzyni ze sklejki, a także elementy ceramiczne i jedna czaszka zwierzęca. Poszczególne elementy połączone są sznurami, części konstrukcyjne gwoździami. Większość zastosowanych materiałów pozostawiona w kolorze naturalnym, jedynie w jednym obiekcie dominujący materiał to tkaniny w kolorze czarnym i kilku odcieniach czerwieni.

Pani Jadwiga przekazała kolekcję rzeźb Bałuckiemu Ośrodkowi Kultury w ubiegłym roku. Obecnie można je oglądać na Wyspie Kultury Bałuckiego Ośrodka Kultury, ul. Stawowa 28.

Przed przygotowaniem ekspozycji rzeźby zostały poddane renowacji. Prace konserwatorskie w okresie od sierpnia do listopada 2018r. przeprowadził zespól specjalistów z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pod kierunkiem Pani Anny Makulec. Przed przystąpieniem do prac wykonano fotograficzną dokumentację stanu zachowania. Następnie ze wszystkich rzeźb metodą wymazu pobrano próbki do sprawdzenia zanieczyszczenia mikologicznego. Badane miejsca dokumentowano fotograficznie. Wszystkie obiekty oczyszczono mechanicznie z kurzu i powierzchniowych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia z powierzchni drewnianych delikatnie zeszlifowano drobnoziarnistym papierem ściernym. Przeprowadzono ponowne doczyszczanie powierzchni drewnianych, przy użyciu mikroszlifierki z precyzyjnymi końcówkami. Wykonano kolejne badania mikrobiologiczne na próbkach kontrolnych. Pęknięcia i nadłamania drobnych elementów drewnianych sklejono klejem konserwatorskim. Prace, których koszt wyniósł 25.000 zł, sfinansowano z budżetu Miasta.

 – Rzeźby zyskały nowy blask, a Wyspa Kultury wyjątkową ekspozycję, która idealnie wkomponowała się w przestrzeń placówki. Ogromnie mnie to cieszy, bo daje łodzianom możliwość obcowania ze sztuką wybitnej artystki na co dzień i bardzo bezpośrednio, do czego zresztą zachęca forma dzieł zapraszająca do  twórczej interakcji – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.   

 – Patyczaki wrosły w naszą przestrzeń i są jak niezwykłe totemy – potwierdza Dobrosław Bilski, dyrektor BOK.  

Zadowolenia z ekspozycji nie kryje także rodzina artystki. – To wspaniale, że dzieła Jadwigi tworzą stałą wystawę w często odwiedzanym miejscu i cieszą kogoś na co dzień, a nie tylko w galerii. To pomoże zachować  o niej pamięć – mówią bliscy.

Jadwiga Janus Łubniewicz ur. 21 października 1931 w Stadnickiej Woli, zm. 9 marca 2019 – wybitna rzeźbiarka, autorka instalacji. Uczennica Xawerego Dunikowskiego. Od ponad półwiecza artystka mieszkała i tworzyła w Łodzi. Była rzeźbiarką wyjątkowo wszechstronną - tworzyła rzeźby w brązie, aluminium, drewnie, kamieniu, ceramice i innych materiałach. Jest autorką Pomnika Martyrologii Dzieci (tzw. Pękniętego Serca) w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi oraz pomnika-popiersia Mikołaja Kopernika zdobiącego największy łódzki szpital. Jest także autorką rzeźb sakralnych w kościele św. Teresy w Łodzi przy ul. Kopcińskiego czy kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Nawrot w Łodzi. Zajmowała się też malarstwem i rysunkiem. Wystawiała w kraju i za granicą m.in. w Oldenburgu, Bremie, Kolonii, Budapeszcie, Dortmundzie, Pradze, Mediolanie. W maju 2009 r. została uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.’

Artystka zmarła 9 marca tego roku. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 18 marca o godz. 13.15 na Starym Cmentarzu.

 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt