Poszukiwani wolontariusze pomagający łódzkim seniorom

Wsparcie podczas robienia zakupów lub też pomoc w dostarczeniu artykułów podstawowej potrzeby (m.in. produktów spożywczych i środków higieny osobistej), wspólne spacery i rozmowy, towarzyszenie w wyprowadzaniu psa, a także pomoc przy załatwianiu spraw urzędowych, umawianiu wizyt lekarskich oraz realizacji recept… To część czynności dnia codziennego, w których chętni mogą wesprzeć łódzkich seniorów. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi poszukuje wolontariuszy, którzy w ramach programu pod nazwą „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok, znaleźliby czas i ochotę na pomoc osobom powyżej 65 roku życia mającym trudności w samodzielnym funkcjonowaniu (m.in. ze względu na stan zdrowia), mieszkającym i czującym się samotnie lub mieszkającym z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

- Seniorów przebywających na terenie Łodzi wspieramy cały czas za pośrednictwem naszych pracowników na różne sposoby - mówi Kamila Smyczek, p.o. zastępczyni dyrektora łódzkiego MOPS ds. pomocy środowiskowej. – Dla tych bardziej aktywnych do dyspozycji są Domy Dziennego Pobytu, w których seniorzy korzystają między innymi z możliwości pobytu i wypoczynku na terenie placówki, wyżywienia, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, a także korzystają z zajęć służących utrzymaniu sprawności w zależności od ich własnych potrzeb i możliwości Domu. Miasto Łódź prowadzi szesnaście tego typu placówek, a dwie dodatkowe są prowadzone na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Z kolei dla tych, którzy nie radzą sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków mamy pomoc w postaci usług opiekuńczych. Seniorów, dla których wsparcie w postaci usług opiekuńczych jest niewystarczające, kierujemy natomiast do domów pomocy społecznej. Wolontariat w ramach programu „Korpusu Wsparcia Seniorów” to kolejna forma pomocy, która dla obu stron, zarówno wolontariusza, jak i seniora może być okazją do nawiązania wspaniałej relacji.

Wolontariuszem w ramach „Korpusu Wsparcia Seniorów” może zostać każda, pełnoletnia osoba (mile widziane są także osoby starsze, pod warunkiem, że pozwalają im na to siły i zdrowie) lub też każda niepełnoletnia osoba, która ukończyła co najmniej 16 rok życia (w przypadku osób niepełnoletnich niezbędna jest zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych). Nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji i umiejętności – wystarczy empatia, trochę wolnego czasu i dobre chęci. Każdy wolontariusz podpisze specjalne „Porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych” z łódzkim MOPS. Będzie też wyposażony w imienny identyfikator, dzięki czemu senior będzie wiedział, z kim ma do czynienia. Każdy wolontariusz zostanie poza tym objęty ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (pod warunkiem, że zdecyduje się zostać wolontariuszem przez okres dłuższy niż 30 dni), jak również otrzyma zwrot poniesionych kosztów za przejazdy komunikacją miejską niezbędne w związku z wykonywaniem wolontariatu. Każdy z wolontariuszy będzie poza tym kierowany do seniora mieszkającego możliwie jak najbliżej jego własnego miejsca zamieszkania.

Zainteresowani wolontariusze mogą zgłosić się wysyłając maila na adres: wolontariat.senior@mops.lodz.pl lub też telefonując pod numer telefonu: (42) 685 43 50 (telefon jest dostępny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki – w godz. 9 – 17). Pod wskazanym adresem mailowym oraz numerem telefonu można także uzyskać wszystkie szczegółowe informacje na temat programu i wolontariatu będącego jego częścią.

Jednocześnie zainteresowani mogą kontaktować się bezpośrednio z trzema Wydziałami Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, e-mail: baczynska@mops.lodz.pl oraz tel. (42) 207 14 61 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, Grota-Roweckiego 30, e-mail: k.niewiadomska@mops.lodz.pl i r.pelc@mops.lodz.pl oraz tel. (42) 677 15 50, (42) 677 15 51, (42) 677 15 52, (42) 677 15 54 lub (42) 677 15 55 (wew. 27) – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, e-mail: majewska@mops.lodz.plj.caban@mops.lodz.pl oraz tel. 607 034 865 lub (42) 684 44 81 (wew. 33) – dla Górnej oraz części Polesia.

Program będzie realizowany do końca 2023 r.

 


Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok jest finansowany ze środków budżetu państwa (z rezerwy celowej budżetu państwa). Kwota dofinansowania (moduł I oraz moduł II programu) to 93.568 zł.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt