Pożegnaliśmy Artura Braunera - łodzianina, uciekiniera z getta, wielbiciela kina

Artur Brauner, Honorowy Obywatel Miasta Łodzi, zmarł w Berlinie, 7 lipca 2019 r. 1 sierpnia obchodziłby swoje 101 urodziny.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Artur Brauner urodził się pod koniec I wojny światowej, 1 sierpnia obchodziłby swoje 101 urodziny. Wywodził się z zamożnej żydowskiej rodziny, od dziecka przejawiał wielką wrażliwość artystyczną. Grał na skrzypcach, śpiewał, komponował, ale jego największą miłością było kino. Spędzał godziny w łódzkich kinach „Bajka”, „Luna”, „Casino” czy „Splendid”, a nad łóżkiem wieszał zdjęcia filmowych gwiazd.

Jego życie, tak jak życie milionów innych osób, zakłóciła wojna. Ale rodzina Braunerów miała dużo szczęścia, zdołali wydostać się z Litzmannstadt Getto, przeczekać zawieruchę wojenną na terenie Związku Radzieckiego, aby następnie osiedlić się w Berlinie. Tam artysta zaczął spełniać marzenia o tworzeniu kina, które tak kochał.

Kręcił zarówno filmy rozrywkowe jak westerny, serię z Winnetou i Old Shatterhandem i filmy artystyczne z Fritzem Langiem czy Vittorio de Sicą. Współpracował z Aleksandrem Fordem, Jerzym Hoffmanem i Agnieszką Holland.  Pomógł w karierze takim aktorom jak: Romy Schneider, Heinz Ruehmann, Curd Juergens, Peter Alexander czy Caterina Valente. Jako producent zrealizował blisko 300 filmów.

Jego wkład w polskie kino doceniła Rada Miejska m. Łodzi pierwszej kadencji – wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Uroczystość wręczenia dyplomu miała miejsce podczas Światowego Spotkania Łodzian w 1992.

Artur Brauner zmarł w Berlinie, 7 lipca 2019 r., tam też trzy dni później, 10.07.2019 r. odbył się jego pogrzeb, na którym stawili się przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi oraz Muzeum Kinematografii, by jeszcze raz podziękować za wszystkie historie, wzruszenia i uśmiechy jakie podarował nam za sprawą swojej twórczości Artur Brauner.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt