Pożegnanie olimpijczyka

W środę 17 lutego 2021 na cmentarzu św. Rocha przy ulicy Zgierskiej w Łodzi (Radogoszcz) odbędzie się pogrzeb wybitnego hokeisty Adama Kopczyńskiego – zawodnika ŁKS, reprezentanta Polski pięciokrotnego uczestnika mistrzostw świata oraz Igrzysk Olimpijskich Sapporo 1972.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Urodził się 2 sierpnia 1948 roku w Krakowie. W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 31, a później rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym. Maturę zdał już jednak w łódzkim Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Przeprowadzka była oczywiście związana z karierą sportową. Kopczyński przejawiał talent w wielu dyscyplinach. Z piłkarską drużyną Cracovii w roku 1962 zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Znakomicie czuł się również na tenisowym korcie, jednak ostatecznie postawił na hokej i bardzo szybko stał się czołowym prawym obrońcą w kraju. Pierwsze kroki na lodzie stawiał pod okiem ojca Włodzimierza Kopczyńskiego, a karierę rozpoczął w Cracovii. Później przeniósł się do Łódzkiego Klubu Sportowego, z którym w roku 1971 zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Rok później jako zawodnik ŁKS wyjechał na IO do Sapporo, gdzie biało-czerwoni zajęli szóste miejsce. Wcześniej dwa razy wystąpił w mistrzostwach świata grupy B (Lublana 1969, Berno 1971), a później trzy razy grał w MŚ grupy A (Moskwa 1973, Helsinki 1974 Monachium i Düsseldorf 1975). Na najważniejszych imprezach hokejowych rozegrał 48 spotkań i strzelił trzy gole. Łącznie w reprezentacji Polski rozegrał 87 meczów, w których zdobył sześć bramek. W roku 1980 wyjechał do Belgii, gdzie reprezentował barwy Olimpii Antwerpia i - jako grający trener - Heist op den Berg. Do Polski wrócił mając na koncie pięć tytułów mistrza Belgii. Karierę zakończył w ŁKS, w którym po raz ostatni wystąpił w roku 1985. Do tego czasu w polskiej ekstraklasie rozegrał 413 meczów i zdobył 137 goli.

Oprócz sportowego miał również talent muzyczny, dzięki któremu sam nauczył się grać na gitarze. Po zakończeniu kariery był m.in. menedżerem salonu jubilerskiego W. Kruk Łodzi. Angażował się również w prace Regionalnej Rady Olimpijskiej. W listopadzie 2018 otrzymał Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Zmarł 8 lutego 2021 roku.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt