Pożegnanie olimpijczyka

W środę 17 lutego 2021 na cmentarzu św. Rocha przy ulicy Zgierskiej w Łodzi (Radogoszcz) odbędzie się pogrzeb wybitnego hokeisty Adama Kopczyńskiego – zawodnika ŁKS, reprezentanta Polski pięciokrotnego uczestnika mistrzostw świata oraz Igrzysk Olimpijskich Sapporo 1972.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Urodził się 2 sierpnia 1948 roku w Krakowie. W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 31, a później rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym. Maturę zdał już jednak w łódzkim Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Przeprowadzka była oczywiście związana z karierą sportową. Kopczyński przejawiał talent w wielu dyscyplinach. Z piłkarską drużyną Cracovii w roku 1962 zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Znakomicie czuł się również na tenisowym korcie, jednak ostatecznie postawił na hokej i bardzo szybko stał się czołowym prawym obrońcą w kraju. Pierwsze kroki na lodzie stawiał pod okiem ojca Włodzimierza Kopczyńskiego, a karierę rozpoczął w Cracovii. Później przeniósł się do Łódzkiego Klubu Sportowego, z którym w roku 1971 zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Rok później jako zawodnik ŁKS wyjechał na IO do Sapporo, gdzie biało-czerwoni zajęli szóste miejsce. Wcześniej dwa razy wystąpił w mistrzostwach świata grupy B (Lublana 1969, Berno 1971), a później trzy razy grał w MŚ grupy A (Moskwa 1973, Helsinki 1974 Monachium i Düsseldorf 1975). Na najważniejszych imprezach hokejowych rozegrał 48 spotkań i strzelił trzy gole. Łącznie w reprezentacji Polski rozegrał 87 meczów, w których zdobył sześć bramek. W roku 1980 wyjechał do Belgii, gdzie reprezentował barwy Olimpii Antwerpia i - jako grający trener - Heist op den Berg. Do Polski wrócił mając na koncie pięć tytułów mistrza Belgii. Karierę zakończył w ŁKS, w którym po raz ostatni wystąpił w roku 1985. Do tego czasu w polskiej ekstraklasie rozegrał 413 meczów i zdobył 137 goli.

Oprócz sportowego miał również talent muzyczny, dzięki któremu sam nauczył się grać na gitarze. Po zakończeniu kariery był m.in. menedżerem salonu jubilerskiego W. Kruk Łodzi. Angażował się również w prace Regionalnej Rady Olimpijskiej. W listopadzie 2018 otrzymał Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Zmarł 8 lutego 2021 roku.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt