Poznaj globalny ranking najbardziej zakorkowanych miast. Łódź na 7. miejscu wśród polskich miast

Amerykańska firma INRIX przeprowadziła badania natężenia ruchu w 2017 r., w których udział wzięło ponad tysiąc miast. Na podstawie uzyskanych danych stworzyła listę najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Łódź zajęła 7. miejsce wśród miast polskich, 183. wśród miast europejskich oraz 310. w rankingu ogólnoświatowym.

fot. CC0 license
W Łodzi w ciągu ostatnich 10 lat przybyło ponad 130 tys. pojazdów. Obecnie w naszym mieście zarejestrowanych jest 438 tys. samochodów

Przygotowując ranking przez 240 dni w roku, z wyłączeniem okresów świątecznych i wakacyjnych, monitorowano kongestię, czyli prędkość pojazdu poniżej 65 proc. swobodnego przepływu prędkości, i czas, jaki spędzono w korkach, który w Łodzi wynosi 24 godz. Na zwiększenie natężenia ruchu w mieście niewątpliwie wpływa wzrost liczby samochodów rejestrowanych w Łodzi. W ciągu 10 lat w przybyło ich ok. 130 tys. - Pojazdy, które biorą udział w ruchu to nie tylko samochody rejestrowane w Łodzi. Duży udział mają także pojazdy wjeżdżające do miasta. Znamy zjawisko suburbanizacji, wiele osób się wyprowadza, środkiem komunikacji staje się tam przede wszystkim samochód, dociążając ruch w mieście - przypomina Jarosław Chwiałkowski, dyrektor Departamentu Obsługi i Administracji UMŁ.

Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu dodaje, że sposobem na zmniejszenie problemu korków w mieście jest przekonanie kierowców do korzystania z innych środków transportu. - Liczymy, że głównym środkiem transportu będzie pociąg, a tym samym liczba samochodów na wylotach ze Zgierza, Pabianic, czy Andrespola będzie się zmniejszać, bo jeżeli chodzi o mieszkańców Łodzi to wypełnienie pojazdów komunikacji miejskiej w godzinach szczytu jest dosyć duże - tłumaczy Maciej Sobieraj i przypomina także o dwóch grupach użytkowników, czyli o osobach dojeżdżających do pracy etatowej, w której spędzają kilka godzin dziennie w jednym miejscu oraz osobach, które ze względu na specyfikę pracy muszą korzystać z samochodu. Gdyby pierwsza grupa zdecydowała się przesiąść na pociąg, tramwaj czy autobus to automatycznie znalazłoby się więcej miejsca i swobody drugiej grupy użytkowników.

Raport dostępny na stronie: www.inrix.com/scorecard

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt