Poznajcie łódzkich wolontariuszy

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy rekrutację do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019, a osoby wybrane przez Lokalnych Koordynatorów Wolontariatu otrzymały taką informację drogą mailową. Jeśli udało Wam się znaleźć w gronie wolontariuszy zaangażowanych do pomocy w mieście Łódź, z pewnością zainteresuje Was poniższy artykuł, w którym chcemy pokrótce przedstawić Wam łódzką drużynę Liderów – osób, które będą wspierać Lokalnych Koordynatorów Wolontariatu w organizacji Waszej pracy w poszczególnych obszarach działań.

mat. prasowe PZPN
Poznajcie łódzkich wolontariuszy

Decyzja o ostatecznym wyborze wolontariuszy do Programu Wolontariuszy PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 należała do Lokalnych Koordynatorów Wolontariatu. W Łodzi jest nim Katarzyna Luzyńczyk. Kasia od ponad dwóch lat pracuje w Biurze ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta. Jej praca w większości skupia się na kontakcie z mieszkańcami, stąd aspekt społeczny jest dla niej niezwykle ważny.

– Przez ponad połowę życia czynnie działałam w Związku Harcerstwa Polskiego, brałam udział w licznych akcjach charytatywnych oraz w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Zdecydowałam się zostać Lokalnym Koordynatorem ds. Wolontariatu, ponieważ sama idea wolontariatu daje ogromne poczucie spełnienia – mówi Kasia. – Wolontariat wychowuje, rozwija, pochłania, pozwala zdobyć nowe doświadczenia, zawrzeć nowe znajomości czy nabyć nowe kompetencje, np. szlifując umiejętności językowe. Ochotnicza działalność to czasem sposób na życie, a czasem możliwość spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób. Na pewno odrywa od rutyny – dodaje.

Wybór wolontariuszy nie był pierwszym odpowiedzialnym zadaniem postawionym przez Koordynatorami. Wcześniej musieli oni skompletować zespół Liderów – doświadczonych i zaufanych osób, gwarantujących sprawne zarządzanie pracą wolontariuszy w poszczególnych obszarach. Takiego wyboru dokonała również Kasia, a oto osoby, które obdarzyła swoim zaufaniem…

Na pozycji bramkarza łódzkiego zespołu Liderów, czyli Lidera obszaru Centrum Wolontariatu, znajdziemy tandem mieszany, w skład którego wchodzą Klara Bujak oraz Szymon Cegiełko. Klara jest studentką Zarządzania Zasobami Ludzkimi i ma nadzieję, że dzięki zaangażowaniu w młodzieżowy mundial zdobędzie cenny materiał do pracy licencjackiej.

– Dotychczas pracowałam jako koordynator wolontariatu na biegach masowych i innych wydarzeniach sportowych, dlatego zgłosiłam się do roli Lidera. Cieszę się, że będę mieć możliwość zdobycia doświadczenia na imprezie rangi międzynarodowej. Mój stan zdrowia nie pozwala mi na uprawianie sportu, więc to właśnie wolontariat stał się dla mnie sposobem na uczestnictwo w imprezach sportowych. W swojej pracy licencjackiej będę się starała udowodnić, że może on być również ścieżką kariery zawodowej dla studentów – mów Klara, która obejmie także obszar Biura Organizatora. W Centrum Wolontariatu wspierać ją będzie Szymon.

– Już od ponad czterech lat działam w różnych wolontariatach, jednak nigdy nie miałem okazji współpracy z markami takimi jak PZPN czy FIFA. Uczestnictwo w tym projekcie traktuję jako przygodę, podczas której mam nadzieję poznać osoby o podobnych do moich zainteresowaniach oraz poszerzyć swoją wiedzy związaną z organizowaniem imprez sportowych – mówi Szymon. – Rozmowa dotycząca mojego angażu na stanowisko Lidera była spokojna i konkretna. Wychodząc z niej, miałem uśmiech na twarzy i wiedziałem, że właśnie udało mi się dostać na wspaniałe wydarzenie – wspomina.

Po przedstawieniu bramkarzy czas na linię defensywną łódzkiego zespołu Liderów. Tu zaczniemy od obszaru Bezpieczeństwa (SNS), w którym pracę wolontariuszy będzie koordynował Damian Adasiewicz do spółki z Anną Kondraciuk.

– Przede wszystkim cieszę się, że będę mógł dołożyć swoją cegiełkę do organizacji tak dużego wydarzenia. Już rozmowy rekrutacyjne z kandydatami na wolontariuszy, które miałem okazję prowadzić, przyniosły mi sporo radości, pozwoliły poznać wiele ciekawych osób i zintegrować się z resztą Liderów – mówi Damian.

– Wolontariaty sportowe, w których brałam do tej pory udział, umożliwiły mi zdobycie doświadczenia, zawiązanie wielu przyjaźni oraz rozwój osobisty – opowiada drugi z Liderów, Anna. – Mimo że jest to moja pierwsza przygoda z wolontariatem PZPN, od początku czułam wspaniałą, radosną i przyjacielską atmosferę. Już sam sposób przygotowania rekrutacji do wolontariatu zrobił na mnie ogromne wrażenie pod każdym względem, a podczas rozmowy rekrutacyjnej poznałam nowe osoby zarażające optymizmem i dające dużo energii do działania – dodaje.

W obszarze Kontroli Dopingowej pracę wolontariuszy organizować będzie Adam Ziółkowski. – Muszę przyznać, że motywacja do wolontariatu narasta we mnie każdego dnia. Zgłoszenie wysłałem spontanicznie, ale będąc w pełni świadomy, w jak dużej imprezie mogę wziąć udział oraz kto ją organizuje – mówi Adam. – Jestem jak człowiek orkiestra, mam wiele doświadczeń z różnych branż i dziedzin życia. Pisząc wprost, kolekcjonuję mocne wrażenia, jak Kuba Brenner z „Chłopaki nie płaczą”, a jednym z nich na pewno będą Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. Jako ciekawostkę mogę dodać, że na rozmowie rekrutacyjnej byłem w dwóch różnych butach i nikt mi o tym nie powiedział – śmieje się Lider obszaru Kontroli Dopingowej.

Jeśli zostaliście przydzieleni do obszaru Akredytacji, gdzie będziecie dbać o to, aby każdy z uczestników turnieju otrzymał dedykowaną mu przepustkę, poznacie bliżej dwójkę Liderów: Julię Białasik i Magdalenę Wójcik.

– Zdecydowałam się przyjąć funkcję Lidera, ponieważ uważam, że potrafię pracować z ludźmi i szybko łapię z nimi kontakt. Mam dosyć spore doświadczenie w wolontariacie, którym chętnie się podzielę z innymi osobami. Dodatkowo nie boję się wyzwań i chciałam spróbować czegoś nowego – mówi Julia, która przyznaje, że nie za bardzo interesuje się piłką nożną. – Nie rozumiem jej i chyba nigdy nie obejrzałam żadnego meczu w całości. Może czas to zmienić? – zastanawia się pierwsza z Liderek.

– Uwielbiam ideę wolontariatu, kiedy dookoła mnie dużo się dzieje i gdy mogę współtworzyć tak piękne wydarzenia. Daje mi to ogromną satysfakcję i poczucie, że daję coś od siebie temu światu – mówi Magdalena. – Coś o sobie? Uwielbiam jazdę konną, narty, nordycki folk i makaron! Uwielbiam zwierzaki i zajmuję się też ich ochroną. Wolontariuszką jestem od ośmiu lat, aktywnie działam w Fundacji WOŚP i VIVA – opowiada Liderka obszaru Akredytacji.

Ostatnim z obszarów, który zaliczamy do linii defensywnej, jest obszar Ticketingu. Tu swoim doświadczeniem wolontariuszy będzie wspierać Aleksandra Tarka. – Mam trochę doświadczeń w kwestii imprez masowych i zawodów, dlatego chciałam zobaczyć jak to będzie tutaj. Już podczas etapu rozmów rekrutacyjnych byłam pozytywnie zaskoczona przekrojem zgłaszających się osób... Od młodszych, po osoby starsze, z Polski, Europy i całego świata. Jestem pewna, że wolontariat PZPN przy MŚ FIFA U-20 Polska 2019 będzie wielką przygodą i że trafiła nam się w Łodzi naprawdę fajna i zgrana ekipa – mówi Aleksandra.

Przegląd linii pomocy łódzkiego zespołu Liderów zaczniemy od obszaru Transportu. Tu ponownie mamy do czynienia z kobiecym tandemem, stworzonym z Magdaleny Bieliszak i Aleksandry Grunwald.

– Wszystkie zebrane do tej pory doświadczenia na wolontariatach sportowych dały mi mnóstwo radości i cennej wiedzy. Cieszę się, że teraz będę miała okazję uczestniczyć w tak dużym wydarzeniu w naszym mieście – mówi Magdalena, która do tej pory wspomina niesamowite przeżycie z wolontariatu UEFA EURO 2012. – Zaśpiewanie hymnu narodowego podczas meczu Polska – Czechy, stojąc dwa metry od ławki rezerwowych... Między innymi takie niesamowite przeżycia dał mi wolontariat.

– Moją motywacją do udziału w Programie Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 była chęć zdobycia nowych doświadczeń oraz umiejętności. Na co dzień pomagam różnym fundacjom prozwierzęcym, co daje dużą satysfakcję, lecz nie do końca pomaga rozwijać umiejętności przydatne na nowych stanowiskach pracy – mówi druga z Liderek obszaru Transportu, Aleksandra. – Jest to mój pierwszy wolontariat sportowy, lecz mam nadzieję nie ostatni. Cała organizacja oraz zaangażowanie Lokalnej Koordynatorki nastraja bardzo pozytywnie. Lubię piłkę nożną i chciałabym w przyszłości kontynuować współpracę z PZPN w ramach eventów sportowych – dodaje.

W obszarze Logistyki pracę wolontariuszy nadzorować będzie Adam Ziółkowski, którego przedstawiliśmy Wam pokrótce przy okazji obszaru Kontroli Dopingowej, natomiast wolontariuszy z obszaru Media poprowadzi Damian Adasiewicz, zaprezentowany w obszarze Bezpieczeństwa, dlatego błyskawicznie przechodzimy do obszaru VIP&Hospitality, w którym prym będzie wiodła Karolina Składan.

– Przy składaniu wniosku aplikacyjnego kierowałam się chęciami pomocy innym oraz udziału w ogromnym wydarzeniu w Łodzi. Pierwsze wrażenia mam bardzo pozytywne. Wszyscy są pozytywnie nastawieni i zadowoleni z możliwości wspólnej pracy. To bardzo budujące – mówi Karolina, której najlepszym wspomnieniem w dotychczasowej karierze wolontariackiej jest otrzymanie od małego chłopca jego ulubionej maskotki. – To był czterolatek, a maskotkę posiadam do dziś. Za pomoc jego rodzinie dostałam najważniejszą dla niego rzecz. Niesamowite uczucie – wspomina Liderka obszaru VIP&Hospitality.

Marketing to obszar, który przypadł w udziale Klaudii Próchnickiej. Klaudia na rozmowę rekrutacyjną przyszła jeszcze w charakterze rekrutowanego kandydata... – Okazało się, że prowadzące rozmowę Liderki zauważyły mój potencjał i zaangażowanie, przez co zostałam Liderem obszaru Marketingu – zdradza nasza rozmówczyni. – To będzie nasz czas! Przyjazna atmosfera podczas rozmowy rekrutacyjnej, pozytywna dawka energii, której dostarczają wszyscy wolontariusze i nowe wyzwania, które z radością pokonamy RAZEM. Bo razem możemy góry przenosić – przekonuje.

Na końcu tradycyjnie przedstawiamy linię ofensywną łódzkiego zespołu Liderów, do której zaliczamy obszar Operacji Meczowych. Pracę wolontariuszy pokierują w nim Pamela Majzner z Moniką Okrasą, czyli dwie przyjaciółki, które mieliście okazję poznać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

– Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie telefon informujący o mianowaniu liderem – przyznaje Pamela. – To dla mnie duże wyzwanie, ale też wielka radość, bo czuje, że to funkcja dla mnie. Cieszę się, że poznam nowych wolontariuszy. Kontakt z Lokalnym Koordynatorem jest bardzo dobry. Myślę, że to będzie fajna przygoda – dodaje młoda Liderka, która do tej pory przeważnie działała w obszarze Ceremonii Meczowych. – Na meczu Ligi Narodów, kiedy ściągałam flagę Polski z boiska, moi znajomi i rodzina mogli oglądać mnie w telewizji. Na dodatek śpiewałam hymn, stojąc kilka metrów od piłkarzy na magicznym Stadionie Śląskim w Chorzowie. Są to naprawdę niesamowite wspomnienia.

– Wolontariat PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 jest dla mnie dużym wyzwaniem. Mam szansę poznać nowych ciekawych ludzi i zdobyć fajne doświadczenie w byciu liderem – wtóruje przyjaciółce Monika, która również przeżyła wiele wspaniałych chwil związanych z zaangażowaniem w mecze reprezentacji Polski. – Śpiewałam i słuchałam hymnu Polski z boiska, stojąc obok ławek rezerwowych na meczach z Portugalią i Irlandią.  Jest to zupełnie inne przeżycie niż na trybunach. Bardziej podniosłe i wzruszające – dodaje Liderka obszaru Operacji Meczowych, na co dzień wielka miłośniczka sztuk walki, które zresztą trenuje.

Ostatnim z obszarów, który chcemy przedstawić, jest obszar Boisk Treningowych, w którym pracę wolontariuszy będzie nadzorował Marcin Wierzchacz. – Lubię pracę z ludźmi oraz dla ludzi, a każde wydarzenie to okazja do nawiązania nowych, ciekawych wiadomości. Propozycja zostania Liderem była dla mnie miłym zaskoczeniem. Na kolejne liczę już podczas samego wydarzenia – mówi Marcin. – Bardzo dobrze wspominam każdy wolontariat, w którym brałem udział, niezależnie od jego rangi i organizatora. Jestem przekonany, że ten również przyniesie wiele miłych wspomnień – kończy Lider obszaru Boisk Treningowych.

Tym sposobem zakończyliśmy prezentację łódzkiego zespołu Liderów. Jeżeli udało Wam się zakwalifikować do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 właśnie do Miasta Łódź, niebawem poznacie ich osobiście. Pierwsza okazja już w kwietniu, podczas szkoleń przygotowujących do turniejowych działań. Do zobaczenia!

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt