Próby obciążeniowe i końcówka prac na zachodniej nitce al. Śmigłego-Rydza

W piątek 6 ciężarówek o masie 32 tony każda sprawdzała jakość nowego wiaduktu na al. Śmigłego-Rydza. To znak, że prace na zachodniej nitce arterii dobiegają końca, a budowa przeniesie się na wschodnią część.

mat. UMŁ
Próba obciążeniowa nowego wiaduktu

- Zbliżamy się do końca prac na zachodniej nitce al. Śmigłego-Rydza. - Ekipa budowlana kładzie asfalt i tak zwaną galanterię brukarską, czyli krawężniki. Warstwa asfaltu jest poddawana próbom obciążeniowym, które jak dotąd przechodzi pomyślnie. W piątek (5 czerwca) odbywają się kolejne próby na wiadukcie, gdzie 6 ciężarówek, każda po 32 tony, sprawdza jego jakość - mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju.

W ciągu miesiąca prace po tej stronie Śmigłego-Rydza się zakończą, a wykonawca przeniesie się na nitkę wschodnią. I tak jak to było wcześniej, prace rozpoczną się od rozebrania starego wiaduktu. W jego miejscu zostanie postawiony zupełnie nowy obiekt.

- Obok przebudowy wiaduktów, najbardziej istotnym elementem inwestycji jest usprawnienie i unowocześnienie komunikacji miejskiej. Wcześniej autobusy i tramwaje kursowały górą, po wiadukcie. Dzisiaj dedykowany im specjalny pas autobusowo-tramwajowy znajduje się już w poziomie terenu. Dzięki temu dojście do przystanków stanie się bezkolizyjne, bezpieczne i dostosowane do potrzeb osób z problemami w poruszaniu się - tłumaczy Kolczyński.

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza to trudne przedsięwzięcie infrastrukturalne. - Napotkaliśmy tu komplikacje, musieliśmy usunąć wiele kolizji i dokonać zmian w projekcie. Nie zawsze to widać na powierzchni, ale nie tylko budujemy nowy wiadukt, torowisko i wymieniamy nawierzchnię. Wykonano tu także szereg prac podziemnych, czyli odwodnienie, wodociąg, rozbiórki fundamentów starych budynków, kanalizację deszczową, osuszenie terenu, wymianę gruntu, usunięcie kolizji w sieciach, czy instalację energetyczną przyszłego oświetlenia - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Z doświadczeń na al. Śmigłego-Rydza, Łódź wychodzi z nowymi narzędziami, jakie wykorzystuje przy projektowaniu inwestycji. Aby uniknąć odkrywania podziemnych kolizji, dopiero po zdjęciu nawierzchni i rozkopaniu ulicy, wykorzystuje georadar, aby dokładnie określić przebieg sieci i stan podłoża. Zdarzało się bowiem wcześniej, odnajdowanie w gęstej zabudowie centrum niespodzianek, których nie było na żadnych planach.

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza realizowana jest w ramach unijnego projektu za kwotę 660 mln zł, w ramach którego przebudowana została ul. Dąbrowskiego. Zmodernizowana zostanie ul. Rzgowska, ul. Przybyszewskiego i dalszy ciąg al. Rydza-Śmigłego i ul. Niższej oraz powstaną nowe odcinki tras tramwajowych na ul. Broniewskiego i al. Rodziny Grohmanów. Do tego zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów od firmy Modertrans z Poznania i zmodernizowana zostanie zajezdnia Chocianowice.

Program  Operacyjny  Infrastruktura  i  Środowisko 2014-2020. „Kompleksowy program integracji  sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy  W-Z oraz  innych  linii  komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowej w Łodzi.”

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt