Na Uniwersytecie Łódzkim, w tym roku akademickim, uruchomione zostały studia dualne pn. "Produkcja teatralna i organizacja wydarzeń artystycznych". To pierwsze takie zajęcia w kraju, podczas których studenci, obok zajęć realizowanych w Uczelni, zaangażowani będą w działalność konkretnych instytucji kultury.
Partnerem kierunku jest Wydział Kultury UMŁ, który umożliwia praktyki oraz staże w podległych placówkach. Specjalną ofertę dla studentów przygotowały takie instytucje jak: EC1-Łódź Miasto Kultury, Teatr Lalek ,,Arlekin”, Ośrodek Kultury "Górna”, Miejska Galeria Sztuki, Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych czy Muzeum Miasta Łodzi.
Program kształcenia realizowany jest w ścisłej współpracy z instytucjami kultury i kładzie silny nacisk na rozwój indywidualnych zdolności oraz zainteresowań studentów – mówi Małgorzata Leyko, Prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ ds. dydaktycznych.
Od pierwszego semestru studenci odbywają praktyki zawodowe w instytucjach kultury (teatrach, stowarzyszeniach, fundacjach i agencjach artystycznych), a także organizują własne wydarzenia artystyczne, mając możliwość zdobywania praktycznych doświadczeń – mówi Jolanta Sławińska-Ryszka, Wydział Kultury UMŁ.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.