Profesor Bolesław Włodzimierz Lewicki w łódzkiej Alei Gwiazd

Odsłonięcie gwizdy gwiazdy wybitnego teoretyka filmu, krytyka i pedagoga zainaugurowało tegoroczną, 10. edycję Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

Łódź jest kolebką nie tylko twórców filmowych, ale również polskiej myśli filmowej. Cieszę się, że profesor Bolesław W. Lewicki wybitny teoretyk filmu, krytyk i pedagog, twórca filmoznawstwa jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce znalazł swoje miejsce w łódzkiej Alei Gwiazd – mówił Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Festiwal Kamera Akcja od początku istnienia nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Łódzkim i filmoznawstwem. W tym roku kierunek obchodzi swoje 60-lecie, dlatego naturalnie jednym z bohaterów 10. FKA będzie pionier filmoznawstwa, czyli prof. Bolesław Lewicki – mówi Przemysław Glajzner, dyrektor festiwalu Festiwal Kamera Akcja.

Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Humanistycznym tamtejszego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Był współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda, recenzentem w gazecie "Słowo Polskie" i w "Gazecie Lwowskiej", nauczycielem w gimnazjum. Aktywnie zabiegał o wprowadzenie wiedzy o filmie do szkół, organizował lektoraty i pokazy filmowe dla nauczycieli. Podczas II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych.

Od 1959 roku związany z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie przy Katedrze Teorii Literatury. W latach 1973–1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Związany był także z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, gdzie w latach 1968–1971 kierował Katedrą Teorii i Historii Filmu. Od 1968 do 1969 roku był rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. W latach 1976–1981 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej. Był także, między innymi, dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, współpracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmu Naukowego i przewodniczącym Krajowej Rady Kin Studyjnych. W 1988 roku Grzegorz Królikiewicz zrealizował poświęcony mu film pełnometrażowy pod tytułem „Wiesz, jak jest”.

Wydarzenia związane z postacią prof. Bolesława W. Lewickiego podczas 10. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja:

17 października, czwartek:

  1. Odsłonięcie Gwiazdy prof. Bolesława W. Lewickiego w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej (godz. 11:00, ul. Piotrkowska, przy Grand Hotelu)
  2. Spotkanie wspominkowe wokół postaci prof. Bolesława W. Lewickiego (godz. 11:30, ul. Piotrkowska 77)
  3. Pokaz filmu o prof. Bolesławie W. Lewickim “Wiesz jak jest” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza (godz. 15:00, Muzeum Kinematografii w Łodzi)

19 października, sobota:

  1. Pokaz etiud studenckich zrealizowanych pod opieką artystyczną prof. Bolesława W. Lewickiego (godz. 11:10-11:50, Muzeum Kinematografii w Łodzi)
  2. Warsztaty "Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem Lewickim" prowadzone przez Małgorzatę Stasiak i Karola Kubiaka (godz. 12:00-14:45, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi)


Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach obchodów 60-lecia filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Więcej informacji o wydarzeniach na stronie http://kameraakcja.com.pl.

Fundatorami gwiazdy prof. Bolesława W. Lewickiego są: Uniwersytet Łódzki oraz Szkoła Filmowa w Łodzi.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt