Promocja nowego numeru „Tygla Kultury”

autor:

25.02.2021

Zapraszamy na promocję najnowszego numeru czasopisma „Tygiel Kultury“, którego numer 1/2020 właśnie ukazał się na rynku wydawniczym. Podtytuł numeru to „1920-2020” co odsyła nas do konkretnych wydarzeń historycznych w czasów I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i Europy międzywojnia.

Spotkanie z autorami tekstów odbędzie się w trybie online, a poprowadzi je Mateusz Sidor (Dyrektor Domu Literatury ) i Maciej Robert (redaktor „Tygla kultury“, pomysłodawca tematyki czasopisma).

W promocji numeru wezmą udział m.in.

Weronika Girys-Czagowiec, autorka tekstu „Stanisław Rembek – świadek historii”, w którym zajmuje się przeżyciami wojennymi Stanisława Rembeka w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Rozmowę o dorobku pisarza i jego związkach z Łodzią poprowadzi Mateusz Sidor.

Michał Lachman, autor tekstu-impresji „Berlin – każdego roku”. O Berlinie, transformacji, zmianach w Europie i flaunerze w niemieckiej rzeczywistości.

Michał Tabaczyński, autor eseju „Nadzorować i czytać: narodziny biblioteki”

„Nie miałem żadnej swojej biblioteki – żadnego mitycznego gmachu, przed którym stałbym oczarowany, zawstydzony, onieśmielony albo choćby zaciekawiony (…)Moje sentymentalne, melancholijne serce zazdrości wszystkim tym, którzy mają to wspomnienie, ten dreszcz, ten zapach, te półki, a nawet tę ukochaną bibliotekarkę. Nie, żeby mnie te dreszcze były niezbędne do życia, ale właściwie – dlaczego nie? Czytałem o tym tylko i pewnie stąd ten żal: gdybym miał coś podobnego w pamięci, też bym napisał i byłby to na pewno wstrząsający kawałek, misterna proza inicjacyjna, dumny byłbym z tego i nosił przy sobie”.

Magdalena Roguś, autorka tekstu „In Flanders Fields – zapiski z linii frontu”

„II wojna światowa pełna była ruchu, dynamiki. Na polach bitwy królowały czołgi, wozy opancerzone, pod niebem szarżowały bombowce. Dużo się działo. I wojna światowa była mniej efektowna. To wojna pozycyjna, przyczajona, skryta, rujnująca ciała i dusze młodych ludzi. Flandria stała się sceną furii, horroru, heroizmu i przerażających nowych technologii: trujących gazów, min, czołgów i naznaczonej okrucieństwem bezbronności ludzi ukrytych w okopach.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt