Przepisy o zapewnieniu dostępności

Informujemy, że 5 września 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ustawa jest systemowym zobowiązaniem, przede wszystkim podmiotów publicznych, do zapewnienia dostępności. Ponadto ustawa wprowadziła obowiązek uwzględnienia dostępności w określonym zakresie także dla podmiotów innych niż publiczne, w przypadku gdy zawierają one umowę na realizację zadań publicznych.

W związku z powyższym, w przypadku planowanego udziału w otwartych konkursach ofert ogłaszanych przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Łodzi, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z ww. ustawą oraz o dokładne przeanalizowanie ogłoszeń konkursowych dotyczących zadań planowanych przez Państwa do realizacji w kontekście zapewnianie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Uprzejmie prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące kwestie:

  • zadania publiczne powinny być zaprojektowanie i realizowane przez oferentów w taki sposób, aby nie wykluczały z uczestnictwa w nich osób ze szczególnymi potrzebami. Zapewnianie dostępności przez Zleceniobiorcę oznacza obowiązek osiągnięcia stanu faktycznego, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami jako odbiorca zadania publicznego, może w nim uczestniczyć na zasadzie równości z innymi osobami;
  • środki finansowe w ramach realizacji zadania publicznego mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z zapewnianiem dostępności przy realizacji zleconych zadań publicznych;
  • w umowie o wsparcie realizacji zadania publicznego Zleceniodawca określi szczegółowe warunki służące zapewnieniu przez Zleceniobiorcę dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizacji zadań publicznych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
  • dostępność definiowana jest jako dostępność architektoniczna, cyfrowa, informacyjno-komunikacyjna, a jej minimalny zakres dostosowany do charakteru realizowanego zadnia będzie każdorazowo podany w ogłoszeniu konkursowym;
  • informacje o projektowanym poziomie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w ramach zadania w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym  oferent powinien zawrzeć w sekcji VI oferty - inne działania mogące mieć znaczenie przy ocenie oferty.

W przypadku pytań, pracownicy Wydziału Sportu służą pomocą. Prosimy o przeanalizowanie powyższych zagadnień oraz o konsultacje ofert w celu przygotowania rozwiązań spełniających wymogi ustawowe. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt