Polska Przeprawa Stulecia to przedsięwzięcie grupy Polish Ogrodnik Team, w której oprócz Bogusława Ogrodnika i łódzkiej pływaczki jest również Hanna Bakuniak ze Szczecina. Projekt narodził się po to, by w pływackim stylu uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wydarzenie ambitni pływacy postanowili upamiętnić pokonaniem wpław Jeziora Tahoe oraz Kanału Catalina. Z pierwszym z tych akwenów już jutro zmierzy się Ogrodnik, a drugi będą pokonywać Ola i Hania. W jedną stronę będzie płynęła łodzianka, w drugą szczecinianka. Cała trójka jest już w USA.
- Chcemy udowodnić, że ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach, a ciężka praca, pasja i determinacja mogą zaowocować osiągnięciem teoretycznie niemożliwych celów. I nie robimy tego tylko dla siebie! Jest chłopiec, którego walka o życie i zdrowie może być inspiracją niejednego wyczynowca. Ignacy Pianko, zwany przez rodziców Kardiokosmitą, to 7 -latek z autyzmem, wadą serca, guzem mózgu, niedosłuchem i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. To właśnie jemu dedykujemy każdą przepłyniętą przez nas milę – powiedziała Bednarek.
Dodała, że uczestnicy przeprawy liczą na to, że jak największa liczba osób zapozna się z historią chłopca i wesprze go swoim 1% (KRS 0000186434, cel szczegółowy: Pianko Ignacy 197/P) lub darowizną na rehabilitację oraz leczenie. Szczegółowe informacje jak to zrobić można znaleźć na stronie: www.ignacowo.pl oraz na profilu: www.facebook.com/PomocIgnasiowi .
Jezioro Tahoe znajduje się w Stanach Zjednoczonych, na granicy Nevady i Kalifornii. To drugie pod względem głębokości jezioro USA. Średnia głębokość tego akwenu wynosi 305 metrów, a w niektórych miejscach dochodzi do 500 metrów. W tym przypadku najważniejszy jest jednak dystans, z jakim 18 sierpnia zmierzy się Bogusław Ogrodnik. Założyciel Polish Ogrodnik Team przez zimne wody jeziora będzie musiał pokonać wpław ok. 34 km.
Dziewięć dni później taki sam dystans przez chłodne wody Oceanu Spokojnego mają przepłynąć Ola i Hania. Mający ok. 34 km szerokości Kanał Catalina znajduje się pomiędzy wyspą Catalina i Los Angeles. Pływaczki spędzą od 7 do 12 godzin w wodzie o temperaturze 20-23 stopni Celsjusza, a podczas nocnego pływania mierzyć się będą nie tylko z dystansem, ale też ze zmiennymi prądami, długimi falami oceanicznymi i… meduzami.
Zmagania i postępy uczestników projektu można obserwować na stronie: www.przelomowy2018.pl/ oraz na profilu: www.facebook.com/Przelomowy/