Przysięga 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Bez udziału gości i rodzin żołnierzy odbyła się w Zgierzu uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 9ŁBOT połączona ze świętem Brygady. Kolejnych 42 ochotników, wypowiedziało słowa roty przysięgi i poszerzyło szeregi terytorialsów.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Wśród nowych żołnierzy są studenci i uczniowie, nauczyciele języka polskiego i niemieckiego, rejestratorka medyczna, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy MPK w Łodzi, dziennikarka, kosmetyczka, pracownicy ochrony. Mają od 18 do 52 lat i jest wśród nich 13 kobiet. Terytorialsi zakończyli szkolenie podstawowe i zaliczyli egzamin końcowy tzn. „pętlę taktyczną”. Po złożeniu przysięgi będą kontynuować 3 – letni cykl szkolenia żołnierzy WOT i realizować swoją misję wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

„Jako żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej kultywujemy i dziedziczymy tradycje powojennych organizacji niepodległościowych, z którymi się utożsamiamy. Podobnie jak żołnierze podziemia jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których się wywodzimy” – mówił w przemówieniu do przysięgających dowódca brygady płk Paweł Wiktorowicz.

„Proszę przyjąć życzenia z okazji dorocznego święta jednostki, połączonego
z przysięgą kolejnych żołnierzy WOT. Sformowana przed trzema laty 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. generała brygady Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” podtrzymuje bogate tradycje wojskowe w naszym regionie i wspiera nowy system bezpieczeństwa kraju.

Żołnierze 9 ŁBOT w ciągu ostatniego roku wykazali swoją przydatność i skuteczność w działaniu, uczestnicząc aktywnie w walce
z pandemią koronawirusa, dostarczając sprzęt i środki medyczne, także oferując pomoc osobom przebywającym na kwarantannie czy wspomagając służbę patrolową policji” – napisała w liście do dowództwa brygady prezydent Hanna Zdanowska

Wojska obrony terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych istnieją od stycznia 2017 roku. Nową formację tworzą przede wszystkim ochotnicy i rezerwiści oraz żołnierze zawodowi.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już blisko 28 tys. żołnierzy, z tego ponad 24 tys. stanowią ochotnicy. Formacja aktywnie wspiera walkę państwa z pandemią koronawirusa. Każdego dnia nawet sześć tysięcy żołnierzy WOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych wspiera szpitale i placówki medyczne, pobiera wymazy, wspiera szczepienia, seniorów oraz kombatantów, organizacje pozarządowe oraz samorządy.

Mottem terytorialsów jest hasło: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Żołnierze WOT-u uzbrojeni i wyposażeni są tak, jak oddziały lekkiej piechoty. W przepadku zagrożenia lub działań wojennych mają oni za zadania prowadzenie samodzielnych działań niekonwencjonalnych i przeciwdesantowych oraz wpierać wojska operacyjne.

Na wyposażeniu WOT posiada karabinki Grot, pistolety Vis 100, karabiny maszynowe i moździerze oraz zestawy dronowe i amunicję krążącą.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt