Recepta na bestseller – literacka gra miejska

Dla wszystkich łodzian, którzy są ciekawi tajemnic miasta i chcą poczuć dreszczyk emocji, uwielbiają rozwiązywać zagadki i poznawać ciekawostki, lubią czytać, a może nawet sami marzą o napisaniu powieści, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO przygotowało wyjątkową literacką grę miejską. Zabawa pod hasłem „Recepta na bestseller” potrwa przez cały październik.

Od zawsze marzyłeś o napisaniu powieści. Masz ogromny apetyt na artystyczny i komercyjny sukces. Pewne wydawnictwo obiecało wydać Twój debiut, ale postawiło jeden warunek – Twoja powieść musi opisywać Łódź. Ta propozycja wydawała Ci się początkowo dziwna, ale redaktor przypomniał Ci, że rozgrywające się w Łodzi książki Katarzyny Bondy, Magdaleny Witkiewicz czy Krzysztofa Beśki zyskały status absolutnych bestsellerów. Każdy z tych autorów przed przystąpieniem do pracy przeprowadził wnikliwy – jak to określił redaktor – „risercz” na temat miasta, podobnie zresztą jak 120 lat temu Władysław Reymont, zanim napisał „Ziemię obiecaną”. – Ty też powinieneś najpierw odkryć fenomen Łodzi i poszukać inspiracji w jej żywej tkance! – przekonał Cię wydawca.

Zaczynasz właśnie zbierać materiały do powieści. Odwiedzisz kilkanaście miejsc związanych z łódzką literaturą i w każdym z nich wykonasz zadanie, które pomoże Ci poznać miasto i – co najważniejsze – przybliży Cię do napisania książki. Kolekcjonuj literki, które pozyskasz podczas poszukiwań. One wskażą Ci miejsce, w którym podpiszesz kontrakt na wydanie Twojej powieści…

 

Dla wszystkich łodzian, którzy są ciekawi tajemnic miasta i chcą poczuć dreszczyk emocji, uwielbiają rozwiązywać zagadki i poznawać ciekawostki, lubią czytać, a może nawet sami marzą o napisaniu powieści, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO przygotowało wyjątkową literacką grę miejską. Zabawa pod hasłem „Recepta na bestseller” potrwa przez cały październik. W dowolnym momencie można się do niej włączyć, aby poczuć się jak lokalny Sherlock Holmes na tropie tajników łódzkiego dziedzictwa literackiego. Będzie okazja, aby odwiedzić dom wydawcy pierwszej łódzkiej gazety, poznać nastoletniego poetę z Litzmannstadt Ghetto, pojechać tramwajem z Julianem Tuwimem, a nawet skonfrontować się ze Ślepym Maksem.

Aby rozpocząć zabawę, wystarczy odwiedzić jedno z kilkunastu miejsc związanych z literaturą w Łodzi (m.in. biblioteki, muzea i instytucje kultury, czy księgarnię z tradycjami – ich lista poniżej). W każdym z nich na uczestników będą czekały specjalnie zaprojektowane darmowe książeczki do gry, pełne ciekawostek o mieście i rozgrywających się w nim utworach literackich, a także wskazówek, jak przejść z sukcesem cały szlak.

Udział w grze jest bezpłatny, bawić można się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Dla uczestników przewidziane są nagrody, oczywiście związane z literaturą. Pełny opis gry można znaleźć na stronie: www.regiocentrum.pl w zakładce 'literacka gra miejska'.

Uzupełnieniem gry są dwa spacery szlakiem literackim po Łodzi, prowadzone przez dr Katarzynę Badowską i dr Karolinę Kołodziej, twórczynie scenariusza gry i autorki „Przewodnika literackiego po Łodzi”. Pierwszy spacer już w niedzielę 29 września. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie literackie na Piotrkowskiej, w których restauracjach bywali pisarze i bohaterowie literaccy, czym mógł raczyć się Reymont podczas pisania Ziemi obiecanej i z którego miejsca Julian Tuwim wodził wzrokiem za dziewczętami. Start w południe sprzed pomnika jednorożca przy Centralu I.

Kolejny literacki spacer, szlakiem początków Łodzi i jej trudnej historii, ruszy w południe 13 października ze Starego Rynku.

 

Miejsca gry: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Biblioteka Miejska w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, Łódzka Informacja Turystyczna, Księgarnia Światowid, Centrum Turysty Księży Młyn

 

Organizator: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Biblioteka Miejska w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, Łódzka Informacja Turystyczna, Księgarnia Światowid, Centrum Turysty Księży Młyn

Centrum REGIO to stowarzyszenie, działające w Łodzi już od 10 lat. Prowadzi wycieczki, organizuje gry miejskie, wydaje tematyczne przewodniki po mieście i okolicach. Promuje łódzkie dziedzictwo, w tym to przemysłowe, filmowe, czy literackie. W 2017 r. REGIO wydało „Przewodnik literacki po Łodzi”.

Projekt "Literacka gra miejska" jest dofinansowany ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów 2019 finansowanego ze środków Budżetu Miasta Łodzi oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 realizowanego przez Centrum OPUS.

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt