Rewitalizacja Łodzi w szerokiej panoramie 360°. Dostęp do danych 3D

Na miejskim portalu rewitalizacji można oglądać pierwsze z ponad 1000 zdjęć – panoram pokazujących przestrzeń w perspektywie  360°. Przedstawiają one fragmenty miasta przed i po rewitalizacji. Dzięki nim można obserwować, jak zmienia się Łódź. Na stronie dostępne są również do pobrania modele 3D łódzkich budynków i mebli miejskich.

Panorama 360 - ul. Tuwima 46 -  mat. MPU
Panorama 360 - ul. Tuwima 46. Panorama do obejrzenia na stronie: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/3-okolice-dworca-lodz-fabryczna-i-parku-moniuszki/tuwima-46/ , mat. MPU

Panoramy 360°

W nowej siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy al. Kościuszki 19 zaprezentowano pierwsze efekty laserowego skanowania rewitalizowanych przestrzeni Łodzi na przykładzie kamienicy przy ul. Tuwima 46, gdzie mieści się obecnie m.in. Biblioteka Tuvim. Dokonane zmiany po przeprowadzeniu prac remontowych rzeczywiście robią wrażenie. Ciekawostką są również panoramy miejsc na razie niedostępnych, gdzie np. będą przebiegały przebicia między kwartałami albo zamknięte dziś budynki i podwórka oczekujące na rewitalizację.

- W ramach projektu dofinansowanego z środków unijnych MPU wykonuje zdjęcia–panoramy 360° przestrzeni miasta przed i po rewitalizacji. Powstało już ponad tysiąc takich panoram, a pierwsze z nich można oglądać na portalu rewitalizacji, gdzie będą publikowane kolejne zdjęcia – wyjaśnia Joanna Brzezińska z Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa UMŁ.

Panoramy przedstawiają budynki, ulice, parki i pasaże przeznaczone do remontu w ramach rewitalizacji. Dzięki zastosowanej technologii zdjęcie umożliwia obejrzenie wybranej przestrzeni w obrocie 360°. Za pomocą powstałych panoram można obserwować zmiany, jakie zachodzą w naszym mieście, a także zebrać materiał porównawczy do badań czy udokumentować obraz dawnej Łodzi.

Dane 3D

Na portalu rewitalizacja.uml.lodz.pl jest również dostępna mapa cyfrowa rewitalizowanych obszarów wielkomiejskich, z której można pobrać modele 3D powstałe w ramach projektu. Są to zarówno budynki, drzewa, jak i zestaw łódzkich mebli miejskich. Modele 3D są dostępne dla każdego. Mogą znacząco ułatwić przygotowywanie projektów architektonicznych i urbanistycznych oraz inwestycji w Łodzi, a także wspomóc prace naukowe i badawcze.

Polecane aktualności

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Policjanci i kontrolerzy MPK sprawdzają, czy pasażerowie zakrywają usta i nos w pojazdach komunikacji miejskiej -  fot. MPK-Łódź

Policja i MPK–Łódź sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki

MPK-Łódź

Wielu pasażerów MPK–Łódź nie zakrywa ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Często co... więcej

Ulica Wólczańska przy zbiegu z al. Mickiewicza (na razie jednokierunkowa) -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zmiany w organizacji ruchu w centrum. Wólczańska i 6 Sierpnia będą dwukierunkowe

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Pod koniec sierpnia pojawią się zmiany w organizacji ruchu na ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia,... więcej

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ

Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła... więcej

Kontakt