Rocznica 4 Czerwca. Droga do wolności.

4 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Były to pierwsze po wojnie wybory, dopuszczające kandydatów niezależnych. Ich wynik ukazał realny upadek władzy komunistyczne w Polsce.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

W wyniku obrad Okrągłego Stołu zmieniono ordynację wyborczą, co pozwoliło na przeprowadzenie wyborów "częściowo wolnych", tj. z przyznaniem pewnej ilości mandatów kandydatom niezależnym od rządu.

65% miejsc w Sejmie zajęć mieli kandydaci PZPR, ZSL, SD i stronnictwa związane z rządem, o pozostałe miejsca ubiegać się mogli kandydaci bezpartyjni. Wyniki wyborów potwierdziły absolutne zwycięstwo opozycji. Kandydaci "Solidarności" zdobyli 160 ze 161 dostępnych dla kandydatów niezależnych i 92 mandaty do Senatu. Kandydaci związani z PZPR uzyskali jedynie 3 mandaty do Sejmu oraz dwa dla kandydatów z tzw. "listy krajowej" związanej z rządem. Ponieważ 295 miejsc w Sejmie pozostało nieobsadzonych 18 czerwca odbyła się druga tura wyborów.

Wybory do Sejmu w 1989 r. były wielkim zwycięstwem opozycji demokratycznej, obrazującym upadek komunistów. W ciągu kilku miesięcy przemiany polityczne rozpoczęły się we wszystkich krajach bloku wschodniego, przez co rok 1989 jest identyfikowany jako rok upadku komunizmu.

Obchody dnia 4 Czerwca upowszechniają idee demokracji i wolności. W 2019 r. , z okazji 30-lecia święta w Łodzi odbył się piknik z elementami rekonstrukcji historycznej. Przywołano wówczas dokonania ruchu Pomarańczowej Alternatywy, artystyczno-obywatelskiego ruchu, który w największych miastach Polski organizował happeningi. Uliczne interwencje artystów noszących pomarańczowe czapeczki (stąd nazywanych "krasnoludkami") angażowały przechodniów, pomagając im w ten sposób wyrazić emocje - sprzeciw wobec reżimu, stagnacji, marazmu i inflacji. W Łodzi jedną z lepiej zapamiętanych akcji była "Galopująca Inflacja", prowokacyjny bieg - sztafeta, której uczestnicy nosili tabliczki z napisem "Inflacja". Twórcy happeningów sięgali do paradoksu sytuacyjnego, który często czynił interweniujących milicjantów mimowolnymi "aktorami" wydarzenia, co wzmacniało prześmiewczy wydźwięk tych akcji. 

Podczas pikniku zobaczyć można było także modę, elementy wnętrz i akcesoriów z końca lat 80. w tym plakaty i ulotki wyborcze wyborów z 1989 r. Ukazany został obraz Polski z okresu przełomu, który zapisał się obrazami kolorowej, niespójnej estetycznie codzienności, w rzeczywistości , jednak symbolizującej tęsknotę za wolnością, indywidualizmem i pragnienie zmian. 

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt