Rok 2020 w literaturze

autor:

11.02.2021

Rok 2020 to rok zmian, obostrzeń i zawirowań na świecie. Dotknęły one każdej strony naszego życia, a szczególnie mocno odbiły się na kulturze.

Rok 2020 to rok zmian, obostrzeń i zawirowań na świecie. Dotknęły one każdej strony naszego życia, a szczególnie mocno odbiły się na kulturze.

Jak w nowej rzeczywistości poradziła sobie literatura? Co czytaliśmy szczególnie chętnie? Jak z nową rzeczywistością radzili sobie wydawcy i festiwale literackie? Reportaż, biografia, powieść, poezja – jeśli jesteś tym, co czytasz – jacy są polscy czytelnicy?

O książkowych olśnieniach, wydarzeniach i klapach podsumowujących 2020 rok porozmawiają Paulina Małochleb, Michał Nogaś i Justyna Sobolewska.

Rozmowę poprowadzi Maciej Robert.

Transmisja bezpłatna na profilu:
https://www.facebook.com/DomLiteratury

Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z literatury po 1989 roku, współczesnego życia literackiego i warsztaty krytyczne. Prowadzi bloga „Książki na ostro”. Zasiadała w jury Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

Michał Nogaś – dziennikarz i krytyk literacki. W 2012 roku uhonorowany PIK-owym Laurem za promowanie książek i czytelnictwa. Od listopada 2016 prowadzi cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym „Gazety Wyborczej”. Przez wiele lat związany z radiową Trójką, od 2020 jest dziennikarzem Radia Nowy Świat. Jak o sobie pisze: „Michał Nogaś. Czytelnik. Niegdyś Trójka, teraz Gazeta Wyborcza, szkoda czasu na złe książki, nie szkoda czasu na Radio Książki” Od wielu lat rozmawia z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, pyta o inspiracje i źródła, z których czerpią. Niedawno najciekawsze z jego wywiadów ukazały się w zbiorze „Z niejednej półki” (Wydawnictwo Agora).

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Recenzje książkowe i felietony publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych książkach”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”. W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” w wydawnictwie „Polityki”. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. W 2020 roku ukazała się jej książka „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (Iskry).

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt