Rozpocznij przygodę z pszczelarstwem w mieście!

Zapisz się na szkolenie z prowadzenia pasieki. Nabór wystartował już dziś, a zgłoszenia przyjmowane są do 27 lipca. Szkolenia rozpoczną się w sierpniu.

Ule czekające na zasiedlenie przez pszczoły. Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi. -  fot. Radosław Jóźwiak
Ule czekające na zasiedlenie przez pszczoły. Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi. , fot. Radosław Jóźwiak

Jednym z elementów projektu "Adoptuj pszczołę", który wystartował dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, było wyposażenie pracowni pszczelarskiej. Pracownia powstała na terenie Laboratorium Produkcji Ogrodniczej przy Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi. W pracowni znalazły się takie sprzęty, jak: miodarki, stół do odsklepiania, czy urządzenie do kremowania miodu. Prócz tego, na zielonym terenie przylegającym do szkoły, będzie zasiedlone 20 uli. W ciągu kilku najbliższych dni przyjedzie do nich 20 pszczelich rodzin.

W dobie zmian klimatycznych coraz częściej i więcej mówimy o wspieraniu bioróżnorodności. Jednym z przejawów tego jest troska o pszczoły, bez których nie będzie życia. Ta rosnąca świadomość mieszkańców Łodzi jest widoczna i skutkuje coraz większą liczbą "zapylających" projektów – informuje Jakub Paduch z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

W ramach szkoleń, 45 osób zapozna się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi pracy z pszczołami. Przeprowadzone zostaną także zajęcia praktyczne.

- Ktoś kto nie miał w ogóle styczności z pszczołami dowie się gdzie postawić ul, jaką pszczołę kupić, jak pszczoły się zachowują, jak je potem prowadzić, powiemy też jak tanio zrobić sobie ul samemu. Chcemy te szkolenia prowadzić pod hasłem Masz działkę, masz balkon, masz pszczoły - mówi Andrzej Kołuda, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej.

Aby wziąć udział w szkoleniu, do 27 lipca br. należy wysłać swoje imię, nazwisko i numer telefonu na adres mailowy: wks@uml.lodz.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szkolenia będą odbywać się dwa razy w miesiącu po 2-3 godziny, w godzinach popołudniowych i weekendy. Pierwsze zajęcia odbędą się już w sierpniu a cały cykl potrwa do końca listopada.

Pracownia, która powstała dzięki Budżetowi Obywatelskiemu będzie dostępna nie tylko podczas szkoleń, ale także dla wszystkich zaznajomionych już z produkcją pszczelą.

Jednocześnie Zespół Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi, wciąż prowadzi nabór uczniów na kierunek "technik pszczelarstwa".

- Mamy nadzieję, że zbierze się grupa dzieciaków, którzy będą chcieli uczyć się na tym kierunku. W planach, w przyszłości mamy także utworzenie kursów zawodowych dla dorosłych. - dodaje Marcin Józefaciuk, dyr. Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi.

Zobacz także

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt