Rozpoczynamy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Łodzi

Już za kilka dni, 23 maja 2019 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków i projektów łodzian do budżetu obywatelskiego 2019/2020. W tym roku po raz pierwszy głosować będziemy tylko na wnioski osiedlowe.

Przed nami kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi. Wnioski i projekty do nowego budżetu obywatelskiego będzie można składać od 23 maja. Będzie można je składać do 10 czerwca 2019 r. Lista wniosków uczestniczących w głosowaniu powinna być gotowa do 31 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 14 września i potrwa do 6 października. Wyniki zostaną ogłoszone nie później niż 6  listopada.

W tym roku w budżecie obywatelski obowiązują inne zasady niż w poprzednich latach. O najważniejszych zmianach mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UMŁ: – W tym roku, w budżecie obywatelskim czeka nas bardzo zasadnicza zmiana. Wszystkie środki będą przeznaczone na zadania osiedlowe. Druga zmiana polega na tym, że możemy wybierać i głosować na projekty niezależnie od osiedla, na którym mieszkamy. Kolejna ważna zmiana dotyczy procedury składania wniosku. W tym roku, do jego złożenia, wystarczy poparcie jednej osoby. Aby projekt został skierowany do realizacji musi w głosowaniu zyskać poparcie minimum 50 osób. Inną nowością tegorocznego budżetu obywatelskiego jest możliwość odwołania się od decyzji zarówno umieszczającej wniosek na liście do głosowania, jak i jego odrzucenie.

Więcej informacji dotyczących zasad tegorocznego budżetu można znaleźć na stronie internetowej: https://uml.lodz.pl/bo/

Wzorem lat ubiegłych została udostępniona mapa własności terenów, z której powinny korzystać osoby składające wnioski do BO. Dyrektor Grzegorz Justyński dodaje: - Mapa ta została zmodyfikowana w oparciu o doświadczenia z ubiegłych lat. Zachęcam do dokładnego zapoznania się z tą mapą i wszystkimi objaśnieniami, które na niej są, bo jak wiemy kwestia własności gruntów w naszym mieście nie jest prostym zagadnieniem. Przygotowaliśmy też stronę, na której zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, wraz z odpowiedziami, dotyczące BO. Warto rozpocząć udział w budżecie obywatelskim od przejrzenia tej strony, bo możliwe, że zainteresowani znajdą tam odpowiedzi na wiele pytań. Dodatkowa sprawa, to kontakt do konkretnych osób, w poszczególnych komórkach, które będą zajmowały się budżetem obywatelskim. Oczywiście Biuro Partycypacji Społecznej odpowiemy na każde pytanie dotyczące budżetu obywatelskiego.

Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi mówi: - Dzięki zmianom w tegorocznym budżecie osiedla zyskają znacznie większe kwoty na realizację sowich projektów. Podział środków na poszczególne osiedla dokonany został w oparciu o algorytm zapisany w uchwale rady Miejskiej. Zgodnie z wymogiem ustawy, w budżecie obywatelskim będzie mógł głosować każdy mieszkaniec niezależnie od wieku. Zachęcam łodzian do aktywnego udziału w budżecie obywatelskim i obiecuję, że zrobimy wszystko, by ta edycja budżetu obywatelskiego, mimo dużych zmian, przebiegała bardzo sprawnie i bez przeszkód.

 

Zarządzenie Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019/2020

Polecane aktualności

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Łódź Buduje w 2020 r. -  fot. mat. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje w 2020 r.

Tomasz Andrzejewski / ZIM

45 ulic i 40 nowych chodników, przebudowa torowisk i nowe drogi rowerowe. Tak zmieni się nasze... więcej

Kontakt