Rozpoczynamy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Łodzi

Już za kilka dni, 23 maja 2019 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków i projektów łodzian do budżetu obywatelskiego 2019/2020. W tym roku po raz pierwszy głosować będziemy tylko na wnioski osiedlowe.

Przed nami kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi. Wnioski i projekty do nowego budżetu obywatelskiego będzie można składać od 23 maja. Będzie można je składać do 10 czerwca 2019 r. Lista wniosków uczestniczących w głosowaniu powinna być gotowa do 31 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 14 września i potrwa do 6 października. Wyniki zostaną ogłoszone nie później niż 6  listopada.

W tym roku w budżecie obywatelski obowiązują inne zasady niż w poprzednich latach. O najważniejszych zmianach mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UMŁ: – W tym roku, w budżecie obywatelskim czeka nas bardzo zasadnicza zmiana. Wszystkie środki będą przeznaczone na zadania osiedlowe. Druga zmiana polega na tym, że możemy wybierać i głosować na projekty niezależnie od osiedla, na którym mieszkamy. Kolejna ważna zmiana dotyczy procedury składania wniosku. W tym roku, do jego złożenia, wystarczy poparcie jednej osoby. Aby projekt został skierowany do realizacji musi w głosowaniu zyskać poparcie minimum 50 osób. Inną nowością tegorocznego budżetu obywatelskiego jest możliwość odwołania się od decyzji zarówno umieszczającej wniosek na liście do głosowania, jak i jego odrzucenie.

Więcej informacji dotyczących zasad tegorocznego budżetu można znaleźć na stronie internetowej: https://uml.lodz.pl/bo/

Wzorem lat ubiegłych została udostępniona mapa własności terenów, z której powinny korzystać osoby składające wnioski do BO. Dyrektor Grzegorz Justyński dodaje: - Mapa ta została zmodyfikowana w oparciu o doświadczenia z ubiegłych lat. Zachęcam do dokładnego zapoznania się z tą mapą i wszystkimi objaśnieniami, które na niej są, bo jak wiemy kwestia własności gruntów w naszym mieście nie jest prostym zagadnieniem. Przygotowaliśmy też stronę, na której zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, wraz z odpowiedziami, dotyczące BO. Warto rozpocząć udział w budżecie obywatelskim od przejrzenia tej strony, bo możliwe, że zainteresowani znajdą tam odpowiedzi na wiele pytań. Dodatkowa sprawa, to kontakt do konkretnych osób, w poszczególnych komórkach, które będą zajmowały się budżetem obywatelskim. Oczywiście Biuro Partycypacji Społecznej odpowiemy na każde pytanie dotyczące budżetu obywatelskiego.

Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi mówi: - Dzięki zmianom w tegorocznym budżecie osiedla zyskają znacznie większe kwoty na realizację sowich projektów. Podział środków na poszczególne osiedla dokonany został w oparciu o algorytm zapisany w uchwale rady Miejskiej. Zgodnie z wymogiem ustawy, w budżecie obywatelskim będzie mógł głosować każdy mieszkaniec niezależnie od wieku. Zachęcam łodzian do aktywnego udziału w budżecie obywatelskim i obiecuję, że zrobimy wszystko, by ta edycja budżetu obywatelskiego, mimo dużych zmian, przebiegała bardzo sprawnie i bez przeszkód.

 

Zarządzenie Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019/2020

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt