Rozpoczynamy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Łodzi

Już za kilka dni, 23 maja 2019 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków i projektów łodzian do budżetu obywatelskiego 2019/2020. W tym roku po raz pierwszy głosować będziemy tylko na wnioski osiedlowe.

Przed nami kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi. Wnioski i projekty do nowego budżetu obywatelskiego będzie można składać od 23 maja. Będzie można je składać do 10 czerwca 2019 r. Lista wniosków uczestniczących w głosowaniu powinna być gotowa do 31 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 14 września i potrwa do 6 października. Wyniki zostaną ogłoszone nie później niż 6  listopada.

W tym roku w budżecie obywatelski obowiązują inne zasady niż w poprzednich latach. O najważniejszych zmianach mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UMŁ: – W tym roku, w budżecie obywatelskim czeka nas bardzo zasadnicza zmiana. Wszystkie środki będą przeznaczone na zadania osiedlowe. Druga zmiana polega na tym, że możemy wybierać i głosować na projekty niezależnie od osiedla, na którym mieszkamy. Kolejna ważna zmiana dotyczy procedury składania wniosku. W tym roku, do jego złożenia, wystarczy poparcie jednej osoby. Aby projekt został skierowany do realizacji musi w głosowaniu zyskać poparcie minimum 50 osób. Inną nowością tegorocznego budżetu obywatelskiego jest możliwość odwołania się od decyzji zarówno umieszczającej wniosek na liście do głosowania, jak i jego odrzucenie.

Więcej informacji dotyczących zasad tegorocznego budżetu można znaleźć na stronie internetowej: https://uml.lodz.pl/bo/

Wzorem lat ubiegłych została udostępniona mapa własności terenów, z której powinny korzystać osoby składające wnioski do BO. Dyrektor Grzegorz Justyński dodaje: - Mapa ta została zmodyfikowana w oparciu o doświadczenia z ubiegłych lat. Zachęcam do dokładnego zapoznania się z tą mapą i wszystkimi objaśnieniami, które na niej są, bo jak wiemy kwestia własności gruntów w naszym mieście nie jest prostym zagadnieniem. Przygotowaliśmy też stronę, na której zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, wraz z odpowiedziami, dotyczące BO. Warto rozpocząć udział w budżecie obywatelskim od przejrzenia tej strony, bo możliwe, że zainteresowani znajdą tam odpowiedzi na wiele pytań. Dodatkowa sprawa, to kontakt do konkretnych osób, w poszczególnych komórkach, które będą zajmowały się budżetem obywatelskim. Oczywiście Biuro Partycypacji Społecznej odpowiemy na każde pytanie dotyczące budżetu obywatelskiego.

Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi mówi: - Dzięki zmianom w tegorocznym budżecie osiedla zyskają znacznie większe kwoty na realizację sowich projektów. Podział środków na poszczególne osiedla dokonany został w oparciu o algorytm zapisany w uchwale rady Miejskiej. Zgodnie z wymogiem ustawy, w budżecie obywatelskim będzie mógł głosować każdy mieszkaniec niezależnie od wieku. Zachęcam łodzian do aktywnego udziału w budżecie obywatelskim i obiecuję, że zrobimy wszystko, by ta edycja budżetu obywatelskiego, mimo dużych zmian, przebiegała bardzo sprawnie i bez przeszkód.

 

Zarządzenie Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019/2020

Polecane aktualności

Uczestnicy zwiedzą m.in. wnętrza pałacu Izraela Poznańskiego -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Zapraszamy na "Weekend z Izraelem Poznańskim"

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

25 sierpnia przypada 186. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego, jednego z największych łódzkich... więcej

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy

Konrad Ciężki / BPiNM

Łódzkie Centrum Wydarzeń zakończyło pracę nad "Nostalgią", czyli nową instalacją artystyczną w... więcej

Miejska Arena Kultury i Sportu  -  mat. prasowe

MAKiS wyrasta na lidera zielonej rewolucji wśród miejskich spółek

Informacja prasowa

Ekoimprezy, nowe nasadzenia, a wkrótce też farma fotowoltaiczna. Miejska Arena Kultury i Sportu ... więcej

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci -  mat. prasowe

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci

Informacja prasowa

W Łodzi drukuje się w technologii 3D ręce dla dzieci, które nie mają palców lub dłoni. więcej

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Kontakt