Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej: 220 000 zł na modernizację zabytkowej, 170-letniej świątyni

Budynek jest ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji. Zabytkowy kościół z Nowosolnej początkowo służył społeczności ewangelickiej a po II wojnie światowej - katolikom. W 2006 przeniesiony został na teren Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Drewniany, zabytkowy kościół z Nowosolnej stoi od 2006 roku na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
3 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

110 000 złotych udało się pozyskać w ramach programu „Ochrona zabytków 2020” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, drugie 110 000 złotych pochodzi z budżetu miasta. Środki pozwolą na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych, które zakończą się w październiku. Zakres prac obejmie m.in. odnowienie drewnianej oraz murowanej elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie oraz naprawę cokołów.

- Odnowiona zostanie także polichromia widoczna nad wejściem do kościoła, która przedstawia wizerunek św. Andrzeja Boboli – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Budynek jest ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji. Kościół został przeniesiony w 2006 roku z Nowosolnej na teren należący do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Drewniany zabytek liczy ponad 170 lat. Jego budowę rozpoczęto w 1846 roku i zakończono w 1852 roku. Przed II wojną światową służył społeczności ewangelickiej, w 1947 roku został przekazany parafii rzymskokatolickiej. Kościół był użytkowany do 1983 r., jednak po wybudowaniu nowej, większej świątyni tuż obok, stał opuszczony, ulegając stopniowej dewastacji. Dzięki przeniesieniu go do łódzkiego skansenu zabytek udało się ocalić przed całkowitym zniszczeniem.

- Dla nas jest to niezwykle cenny obiekt, bo jedyny na terenie skansenu, który udało się odbudować w ponad 90% z zabytkowej tkanki. Jak policzyli konserwatorzy
i wykonawcy prac w trakcie relokacji kościoła zdemontowano, przewieziono, zakonserwowano i ponownie złożono łącznie 4376 elementów
– mówi Magda Komarzeniec, z-ca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Po zakończeniu renowacji kościoła obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym, powróci także możliwość organizowania w nim ślubów oraz koncertów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt