Ślicznotka doktora Josefa. Spotkanie online z Zytą Rudzką

autor:

14.12.2021

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi zapraszają na spotkanie spotkanie z Zytą Rudzką, wokół książki „Ślicznotka doktora Josefa” (Wydawnictwo W.A.B.). Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.

Mocna, pełna czarnego humoru powieść jednej z najciekawszych polskich pisarek, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia, finalistki Nagrody Literackiej Nike, autorki „Krótkiej wymiany ognia” i „Tkanek miękkich”, które zachwyciły krytykę literacką oraz czytelników.

Bez śmierci życie byłoby takie niepoważne.

Kiedy po raz pierwszy stanęła przed doktorem Josefem, Czechna miała 12 lat. Dziś jest pensjonariuszką domu starców i podkreśla, jak bardzo obozowego lekarza fascynowała jej uroda. „Nawet pan nie wie, kto przed panem siedzi” – mówi do jednego z rozmówców: „Siedzi przed panem, drogi kolego, Miss Auschwitz”.

„Ślicznotka doktora Josefa” to opowieść o tym, jak przerabiamy koszmarne doświadczenia na prywatne mitologie, by przetrwać, a nawet poczuć się wyjątkowo. A także o heroizmie starości.
(z materiałów wydawnictwa)


Zyta Rudzka – pisarka i dramatopisarka, w ubiegłym roku nominowana do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Autorka powieści „Mykwa”, „Ślicznotka doktora Josefa”, „Krótka wymiana ognia” (W.A.B. 2018), „Tkanki miękkie” (W.A.B. 2020).

Jej powieść „Krótka wymiana ognia” weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019, została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka” i uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia. Za powieść „Tkanki miękkie” Zyta Rudzka otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, a książka znalazła się wśród dziesięciu najlepszych książek roku według dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”. Powieści „Ślicznotka doktora Josefa”, „Krótka wymiana ognia” oraz „Tkanki miękkie” otrzymały Nagrodę Odry 2020 za „oryginalny, znakomity pod względem językowym i psychologiczny tryptyk, w którym na pierwszym planie znajdują się ludzie w starszym wieku, przez społeczeństwo i kulturę nierzadko umieszczani w cieniu”.


Spotkanie będzie transmitowane online na profilu Domu Literatury w Łodzi, Festiwalu Puls Literatury oraz Wydawnictwa W.A.B.
____________________________________________

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima i XV Festiwal Puls Literatury są współfinansowane z Dotacji Urzędu Miasta Łodzi.
XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Fundacji PZU.

https://pl-pl.facebook.com/DomLiteratury

http://pulsliteratury.pl/

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt