Solidarni z Ukrainą. Orange oddaje budynek biurowy dla 150 dzieci z domów dziecka

Dzięki wielkim sercom przedsiębiorców, Łódź zyska 150 dodatkowych miejsc dla maluchów ewakuowanych z domów dziecka w Ukrainie. Firma Orange oddaje swój budynek biurowy przy ul. Chóralnej w Łodzi na potrzeby najmłodszych.

fot. ŁÓDŹ.PL
Orange Polska przekazuje swój biurowiec dla ukraińskich dzieci z domów dziecka
8 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- W grupie uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy są również dzieci – także te najbardziej poszkodowane przez los. Wcześniej straciły rodziny, najbliższych, a dziś również w miarę stabilne i bezpieczne miejsce w domu dziecka w swojej ojczyźnie. My jako miasto dysponujemy około 200 miejscami w naszych placówkach, by przyjąć dzieci z ukraińskich placówek. Dzięki wielkiemu sercu firmy Orange Polska zyskamy dla nich ok. 150 kolejnych miejsc. Przedsiębiorca nie tylko użycza nam budynek, ale w dużej mierze dostosuje biurowiec na potrzeby mieszkaniowe – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi.

Biurowiec Orange dla dzieci z Ukrainy

A pracy jest dużo. Biurowiec Orange to 3 piętra, prawie 2000 m2 powierzchni, które wypełnione były sprzętem biurowym. Dziś trwa tam wielkie sprzątanie.

- Współpraca z miastem zawsze bardzo dobrze nam się układała, a ten projekt nas uskrzydla. 500 naszych pracowników z Łodzi tylko czeka, by pomóc jako wolontariusze. Wiemy, że czas się tu bardzo liczy. Architekci z biura Jander/Kabza już oglądali te przestrzenie. Pro bono chcą przygotować projekt zmiany aranżacji. Sądzimy, że potrwa to ok. tygodnia. Kolejny tydzień chcemy sobie dać na prace budowlane. To ambitne plany, ale czas ma tu niebagatelne znaczenie – tłumaczy Adam Wrzosek, dyrektor ds. środowiska pracy Orange Polska.

Do Łodzi może trafić 350 ukraińskich dzieci

Piotr Rydzewski, dyrektor i organizator pieczy zastępczej w Łodzi wylicza, że już dziś w miejskich placówkach przebywa 100 dzieci z trzech ukraińskich placówek. Również dzieci z niepełnosprawnościami.

- Wolnych miejsc mamy jeszcze dla 80-90 maluchów. Wiemy, że do Łodzi może trafić ok. 350 dzieci. Stąd pomoc firmy Orange jest bezcenna. Duże przestrzenie zostaną podzielone na dziecięce pokoje. Będą bawialnie, sanitariaty i jadalnie. Na każdym piętrze będzie mogło przebywać do 50 maluchów. W sumie chcielibyśmy umieścić tu 120-150 dzieci. Wyposażenie jest już kompletowane. Ale to nie najważniejsza potrzeba. Największym wyzwaniem jest zapewnienie opieki dzieciom, które nie znają języka polskiego, przyjechały z kraju ogarniętego wojną. Stąd nasza współpraca z Uniwersytetem Łódzkim. Dzieci, które są w naszych placówkach uczą się języka. Mają też opiekę lekarską – podsumowuje dyrektor Rydzewski.

Budynek przy ul. Chóralnej 2 powinien być gotowy na przyjęcie dzieci w ciągu najbliższych tygodni.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt