Spotkanie z Łukaszem Jaworskim wokół książki „Koniec łódzkiej belle epoque. Wspomnienia emigrantki” Marii Eriki Geyer.

autor:

27.10.2022

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Jaworskim wokół książki „Koniec łódzkiej Belle Epoque. Wspomnienia emigrantki” Marii Eriki Geyer.

Dotychczas jedyne znane świadectwo osobiste związane z fabrykantami to opublikowane kilkanaście lat temu pamiętniki „Z mojego życia. Wspomnienia z lat 1855-1914” Heleny Anny Geyer. W ostatnim czasie światło dzienne ujrzała edycja wspomnień Marii Eriki Geyer (1897-1981). To unikatowy zapis wydarzeń z niemal 40 lat życia – sytuacji rodzinnych, podróży, pierwszoplanowych postaci łódzkiej historii przewijających się na kartach pamiętnika. Trudno też wyobrazić sobie bardziej łódzką książkę – wydało ją Archiwum Państwowe w Łodzi, opracował Łukasz Jaworski, przetłumaczyła Anna Musiałowicz – wnuczka Heleny Anny Geyer i Gustawa Geyera. W końcu sama postać Marii Eriki – wnuczki Karola i Anny Scheiblerów, żona Karola Geyera z pierwszego znaczącego w Łodzi rodu fabrykanckiego. O kulisach pracy nad książką, kontaktach z potomkami Geyerów, pomysłach na dalsze projekty porozmawiamy z Łukaszem Jaworskim. Spotkanie poprowadzi Marcin Gawryszczak

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Start:
 27 października (czwartek) godz. 17:30
Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł
Limit osób: 25

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

--
Łukasz Jaworski – absolwent historii na Uniwersytecie Łódzkim. Były pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi. W ramach przygotowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej popularyzował wiedzę o zasadach postępowania z domowymi zbiorami dokumentów. Autor koncepcji serii wydawniczej ze wspomnieniami, pamiętnikami, dziennikami osób związanych z Łodzią i regionem. Miłośnik historii Łodzi, specjalizuje się w badaniu dziejów rodziny Geyerów i jej działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt