- To temat bardzo istotny dla mieszkańców Łodzi. Sport daje szansę na lepszą jakość życia i codziennego funkcjonowania. Dla mnie jest też bardzo ważnym narzędziem wychowawczym, a dla miasta wizerunkowym. Łodzianie pokochali sport m.in. dzięki olbrzymim nakładom na zmieniającą się z dnia na dzień infrastrukturę. Kochamy oglądać różnego typu igrzyska, ale kochamy też w nich uczestniczyć. Osobiście liczę na to, że łódzka oferta zostanie rozpatrzona pozytywnie i niedługo będziemy mogli się cieszyć obecnością olbrzymiej rzeszy studentów z całej Europy, którzy w oparciu o łódzką publiczność będą mogli udowodnić, że sport akademicki wraca do łask i jest bardzo ważnym elementem, który w przyszłości będzie decydował o wyborach młodych ludzi dotyczących studiów i uczelni. Łódź stara się i stopniowo staje się dużym graczem akademickim, dzięki czemu ma szansę pozyskiwać studentów z różnych krańców Europy – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Z inicjatywą organizacji w naszym mieście EUSA Games 2022 wystąpiła Politechnika Łódzka, a jej starania poparły m.in. władze miasta. Efektem wspólnych działań była licząca ponad 200 stron aplikacja oraz wizyta w Łodzi przedstawicieli EUSA, którzy na miejscu zapoznali się z infrastrukturą i możliwościami organizacyjnymi miasta.
- Nie mamy żadnych wątpliwości, że pod względem infrastrukturalnym i logistycznym te igrzyska mogłyby się odbyć w Łodzi już w przyszłym roku. Kolejne lata mamy już jednak zarezerwowane. Decyzja o gospodarzu igrzysk 2022 zostanie podjęta 12 kwietnia w Madrycie. Oprócz łódzkiej będzie również rozpatrywana wspólna kandydatura węgierskich miast Miszkolc i Debreczyn. Głosowanie będzie tajne – poinformował prezydent EUSA Adam Roczek.
Na zwycięstwo w głosowaniu liczy rektor PŁ Sławomir Wiak. - Wyzwanie jest ogromne, ale daje możliwość ogromnej promocji Łodzi akademickiej, samego miasta i regionu. Promocję m.in. wśród ok. 5 tys. sportowców-akademików oraz rektorów z 400 europejskich uniwersytetów, którzy przyjadą na igrzyska – powiedział Wiak.
EUSA Games to zawody, które pojawiły się w sportowym kalendarzu w roku 2012. Pierwszym gospodarzem imprezy była Cordoba. Później studenci bawili się w: Rotterdamie (2014) oraz Zagrzebiu i Rijece (2016). Rywalizacja żaków ściągnęła do miast-organizatorów po kilka tysięcy uczestników, reprezentujących ponad 400 uczelni z 40 krajów Europy. Sportowcom towarzyszyła jeszcze liczniejsza grupa kibiców.
W środowisku akademickim zawody EUSA Games ustępują jedynie letniej Uniwersjadzie, lecz w przeciwieństwie do niej są w stu procentach amatorskie. Nie startują w nich reprezentanci poszczególnych krajów, więc osiągane wyniki są dalekie od seniorskich rekordów. Dla rywalizujących uczelni mają jednak prestiżowe znaczenie. Podczas ostatniej edycji EUSA Games o medale walczono w 21. dyscyplinach, m.in.: koszykówce, piłce nożnej, futsalu, piłce ręcznej, piłce siatkowej, badmintonie, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, judo, karate, wioślarstwie, rugby 7 i pływaniu.