Janusz Głowacki, autor felietonów, opowiadań i powieści, zasłynął najbardziej twórczością dramaturgiczną. W Polsce uwielbiany był jako współtwórca scenariusza do kultowego filmu Rejs, niepoprawny ironista, łowca absurdów i przenikliwy komentator rzeczywistości. Od wprowadzenia stanu wojennego przebywał na emigracji. Osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie skupił się na twórczości teatralnej i to ona przyniosła mu międzynarodową sławę (Kopciuch, Fortymbras się upił, Polowanie na karaluchy, Antygona w Nowym Jorku, Czwarta siostra). Porównywano go do Mrożka i Różewicza. Wykładał na Columbia University i Bennington College, był wizytującym dramaturgiem m.in. w New York Public Theatre i Atlantic Center for the Arts.
Do swojego sukcesu miał stosunek równie ironiczny jak do bohaterów swoich sztuk i opowiadań. W jednym z wywiadów udzielonych Januszowi Kowalczykowi dla „Rzeczpospolitej” tak go komentował: – Niedawno szedłem do domu, a z drugiej strony murku wystaje głowa parkingowego. „Panie Januszu– zawołał – niech pan pozwoli”. Parę razy potrząsnął moją ręką. „Pan nawet nie wie, jak ja pana szanuję. Przepraszam, że w tej chwili oddaję mocz” Pomyślałem, że chyba jednak powinienem wrócić do Polski.
Wrócił. Miał być gościem ubiegłorocznego Festiwalu Łódź 4 kultur. Nie zdążył. Zmarł 19 sierpnia 2017 roku.
W hołdzie dramaturgowi 31 sierpnia o godz. 19 przy ulicy Targowej 39 w Łodzi zostanie odsłonięty mural ,I jak tu żyć bez Głowy?” autorstwa jego wieloletniego przyjaciela, Andrzeja Pągowskiego.
- Tak naprawdę Janusz był więcej niż przyjacielem. Nie spotykaliśmy się na wódce czy kawce. Ale rozmawialiśmy? Był inspiracją i drogowskazem. Brakuje mi dziś jego zdania czy porad, podpowiedzi - wspomina mistrza wybitny grafik.
Odsłonięcie muralu poprzedzi projekcja filmu ,,Rejs” w reż. Marka Piwowskiego oraz spotkanie ze Stanisławem Tymem.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zapraszamy.
Andrzej Pągowski, urodzony w 1953 roku. Absolwent PWSSP w Poznaniu. Jest autorem ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi sześciu złotych medali w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego plakaty znajdują się między innymi w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.