Święto zwycięstwa

8 maja 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa - najkrwawszy konflikt w dziejach świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi: żołnierzy i cywili.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W przeddzień Narodowego Dnia Zwycięstwa Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Armii Krajowej na pl. Józefa Hallera.

Władzom miejskim towarzyszyli pułkownik Włodzimierz Pajdowski i Tomasz Szamburski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Dla weteranów AK i społeczności łódzkiej  pomnik na pl. Hallera jest symbolem zwycięstwa i polskiego wkładu w walkę z III Rzeszą.

 Akt bezwarunkowej kapitulacji został podpisany przez przedstawicieli III Rzeszy oraz przedstawicieli trzech mocarstw sprzymierzonych (ZSRR, Anglia i USA) i Francji, w Berlinie, 8 maja o godz. 23:01.

Polska wałczyła od pierwszego dnia wojny. Liczba polskich ofiar wyniosła blisko 6 milionów obywateli, a straty materialne sięgnęły setek miliardów dolarów. Straciliśmy także 50 procent dóbr kultury.

Dla świata dzień 8 maja 1945 roku stal się początkiem procesu odbudowy materialnej i politycznej. Polski wkład w zwycięstwo nad Niemcami był niezwykle istotny. Chodzi przede wszystkim o wysiłek militarny na wszystkich frontach II wojny światowej.

Według historyków Armia Krajowa , a właściwe jej wywiad wniosły niezwykły wkład w dzieło zwycięstwa. W Łodzi działała np. Halina Szwarc-Kłąb, jedna najbardziej zasłużonych agentek AK, która ustaliła położenie obiektów militarnych na terenie portu w Hamburgu, co umożliwiło aliantom ich zniszczenie. Pracując w Archiwum Medycyny Wojskowej w Berlinie, miała wgląd do informacji o stratach jednostek niemieckich na froncie wschodnim. Można było w ten sposób określić ich stan liczebny oraz gotowość do walki, także miejsce stacjonowania.

Pamiętamy też o informacjach, jakie dostarczał wywiad AK na temat pocisków V-1 i V-2 oraz o polskim wkładzie w rozszyfrowanie kodów Enigmy, który przyśpieszył niewątpliwie koniec wojny.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt