„SYNTHÈ. W PRZESTRZENI” - Wystawa malarstwa Piotra Bogusławskiego

Muzeum Fabryki w Łodzi (Manufaktura, ul. Drewnowska 58)

07.05.2022 - 26.06.2022

Od 7. Maja b.r. Muzeum Fabryki w Łodzi zaprezentuje wystawę malarstwa Piotra Bogusławskiego zatytułowaną „SYNTHÈ. W PRZESTRZENI” Główną intencją tej wystawy jest ukazanie związków klasycznie rozumianego malarstwa (obraz na ścianie) z architekturą wnętrz. Na pierwsze łódzkiej wystawie Piotra Bogusławskiego wielkie formaty płócien z ostatniego cyklu, zatytułowanego „SYNTHÉ”, pokrywają niemal w całości powierzchnię muzealnych ścian sali wystaw czasowych, zamieniając je w bramy do świata wyobraźni widzów.

Piotr Bogusławski jest pochodzącym z Warszawy malarzem i grafikiem, obecnie większość czasu spędzającym w Niemczech i w Bułgarii. Szczególne światło i klimat czarnomorskiego wybrzeża podsycają nadzwyczajną wrażliwość kolorystyczną tego artysty. 

Malarza interesuje przede wszystkim aspekt wizualnego oddziaływania obrazu - oraz przestrzeni, w której obraz ten się znajduje - na indywidualne przeżycia odbiorcy.

W jego abstrakcyjnej twórczości można odnaleźć fascynację ekspresjonizmem, informelem i malarstwem gestu, chociaż Piotr Bogusławski to tak naprawdę malarz analityczny. Zbliża to jego dzieła do idei konstruktywizmu i op-artu. Mimo, że próżno szukać w tych obrazach geometrii, ponadczasowy ład kompozycyjny jest w nich doskonale widoczny. Piotr Bogusławski, podobnie jak artyści obu ostatnich z wymienionych nurtów, stawia na czystą wizualność swojego malarstwa. Neguje budowanie w obrazie jakiejkolwiek odgórnej narracji. Ewentualna gra skojarzeń - oczywiście dopuszczalna, bo czemu nie - ma być przede wszystkim zajęciem dla oglądającego. 

Artysta mocno akcentuje zainteresowanie formą: rytem, ruchem, jego prędkością, ale i wzajemnymi relacjami poszczególnych elementów na obrazie. Piotr Bogusławski ogranicza środki wyrazu, a i tak uzyskuje niezwykle ekspresyjny efekt. Jego malarstwo zdradza świetne opanowanie warsztatu, przywiązanie do norm klasycznej, ponadczasowej estetyki i wysoką świadomość artystycznego celu. 

Tym nadrzędnym celem jest oczywiście ukazanie zasad wzajemnego oddziaływanie triady obraz-przestrzeń otoczenia- oglądający. Przestrzeń w obrazie i przestrzeń wokół niego tworzą unikalny związek. 

Aby ułatwić odbiorcom wyobrażenie, jak istotne różnice jakościowe zachodzą w odbiorze samego dzieła, jeśli zmienimy warunki jego ekspozycji, wystawa czysto malarska została uzupełniona o cyfrowe wizualizacje wybranych dzieł w alternatywnych, fikcyjnych wnętrzach: sypialnia, biuro itp. Wizualizacje te również zostały wykonane przez Piotra Bogusławskiego – projektanta.

Obrazy z cyklu „SYNTHÉ” będzie można oglądać w łódzkiej Manufakturze do 26 czerwca b.r.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt