Szlak doliną Sokołówki. Za nami dwa etapy konsultacji społecznych projektu

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu utworzenia pieszo-rowerowego szlaku doliną rzeki Sokołówki łączącego park nad Sokołówką, park im. Mickiewicza i Staw Wasiaka. Oba etapy konsultacji wzbudziły duże zainteresowanie łodzian, którzy zgłosili do projektu wiele pomysłów.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Szlak doliną Sokołówki. Za nami dwa etapy konsultacji społecznych projektu

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi: - Sokołówka to jedyna rzeka, która nie została włączona przed laty w system miejskiej kanalizacji. Dzięki swojemu położeniu poza centrum, wije się głównie zielonymi terenami, od okolic Lasu Łagiewnickiego do zachodnich rogatek Łodzi. Chcemy wydobyć jej potencjał, dlatego w dolinie rzeki planujemy utworzyć szlak pieszo-rowerowy ze ścieżkami edukacyjnymi i punktami obserwacji przyrody. Uzupełniając łącznikami trzy parki i zieleńce, planujemy stworzyć trasę do spacerowania pośród zieleni, wzdłuż rzeki i brzegami stawów.

Jak tłumaczy prezydent Hanna Zdanowska, ważnym elementem projektu jest plan odnowienia Cyganki i przywrócenie jej funkcji gastronomicznej. Dzięki temu łodzianie, tak jak przed laty, w przerwie spaceru znów będą mogli napić się kawy czy lemoniady i zjeść ciastko albo lody.

Konsultacje w sprawie szlaku Doliny Sokołówki

- Za nami dwa etapy konsultacji projektu utworzenia szlaku doliny Sokołówki, które objęły w sumie osiem spotkań. Konsultacje wyjątkowe, ponieważ z uwagi na obecną sytuację zorganizowane przede wszystkim w sieci. Do tego raz spotkaliśmy się w terenie – mówi prezydent Hanna Zdanowska i dodaje: - Mieszkańcy przede wszystkim oczekują bezkolizyjnego połączenia parków, które umożliwi swobodne przejście i przejazd rowerem. Zaproponowali także dodatkowe nasadzenia, aby zmniejszyć hałas dobiegający z ulic Zgierskiej i Łagiewnickiej. Zależy im także, aby ingerencja w parki była jak najmniejsza, chcą zachowania leśnych części w niezmienionym kształcie oraz oczekują podniesienia jakości wody w stawach.

- Chciałam bardzo podziękować mieszkańcom, którzy mimo niesprzyjającego czasu jakim jest pandemia, tak licznie uczestniczyli w naszych konsultacjach, zgłaszając swoje cenne uwagi. Ten projekt jest bardzo ważny z punktu widzenia przywracania łodzianom możliwości bezpośredniego obcowania ze środowiskiem naturalnym – podkreśla Hanna Zdanowska.

Jak informuje Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ, wśród najliczniej zgłaszanych przez łodzian propozycji były następujące zagadnienia:

  1. Konieczność bezkolizyjnego połączenia ze sobą obszarów trzech parków i wprowadzenie możliwości swobodnego przemieszczania się rowerzystów, pieszych i biegaczy.
  2. Konieczność odmulenia stawów, usprawnienia przepływów oraz wprowadzenia bądź usprawnienia systemów oczyszczania wody w rzece (osadniki, separatory, roślinność filtrująca wodę).
  3. Zgierska i Łagiewnicka są źródłem hałasu o wielkim natężeniu i ogromnej uciążliwości. Sąsiedztwo tych arterii wyłącza obecnie z użytkowania wielkie fragmenty parków. Konieczne jest wyizolowanie parków od ruchliwej i hałaśliwej ulicy np. szpalerami drzew i krzewów.
  4. Ograniczenie zezwoleń na wjazd, zmniejszenia ilości pojazdów i ograniczenia czasów trwania wjazdów, zakaz parkowania pojazdów w Parku Mickiewicza, promowanie bezsamochodowej ekologicznej działalności handlowej.
  5. Uspokojenie ruchu na ulicach przy parkach.
  6. Postulat pozostawienia części leśnej Parku Julianowskiego jako największej atrakcji bez ingerencji człowieka i jakichkolwiek zmian, bez utwardzonych ścieżek i oświetlenia.
  7. Konieczność zapewnienia dostępu do toalet publicznych w Parku Mickiewicza i w Parku nad Sokołówką.
  8. Postulat wprowadzenia do Parku Mickiewicza funkcji gastronomicznej, np. w formie terenu dla foodtrucków.
  9. Duża liczba uczestników zwracała uwagę, że wizyta w parku to okazja do edukacji – pokazywania młodszym dzieciom gatunków drzew i roślin. Cenią różnorodność i nieuporządkowanie.
  10. Zasłonięcie muru cmentarza roślinami, np. bluszczem.
  11. Utworzenie przejścia łączącego Park Mickiewicza z ulicą Sowińskiego – łącznik między cmentarzem, a Domem Dziecka.
  12. Pomysł utworzenia zielonego korytarza i nowej trasy rowerowej spotkał się generalnie z bardzo dużym poparciem – mieszkańcy chcieliby mieć możliwość bezproblemowego przemieszczania się między trzema parkami i korzystania z różnych atrakcji, jakie te parki oferują.
  13. Mieszkańcy poddawali w wątpliwość zamiar wymiany nawierzchni na większości istniejących alejek, gdyż są w przeważającej większości w dobrym stanie zachowania. Wg mieszkańców nie ma też potrzeby wytyczania nowych alejek, zwłaszcza kosztem zieleni i atmosfery panującej w parkach.
  14. Mieszkańcy zwracali uwagę, iż nie ma potrzeby przebudowy alejki i sąsiedztwa muszli koncertowej, która została zagospodarowana w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego.
  15. Pojawił się również postulat o ograniczenie do minimum oświetlenia alejek, w szczególności w Parku Mickiewicza – obawa o zanieczyszczenie światłem.

Dalsze prace

Prace nad koncepcją szlaku doliną rzeki Sokołówki, z uwzględnieniem propozycji zgłoszonych przez łodzian podczas konsultacji społecznych, powinny zakończyć się w czerwcu. Wtedy projekt zostanie złożony do Urzędu Marszałkowskiego wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Całkowita wartość inwestycji to ok. 17 mln zł, w tym dofinansowanie 80%. – Spodziewamy się, że do końca roku Urząd Marszałkowski wyda pozytywną opinię. Na początku 2021 r. rozpoczniemy szczegółowe opracowywanie projektu, tak by w drugiej połowie 2021 r. przystąpić do jego realizacji. Koniec prac zaplanowany jest na 2023 r.

Główne założenia szlaku turystycznego Doliny Sokołówki

  • Zielony korytarz przebiegający wzdłuż rzeki Sokołówki;
  • Element błękitno-zielonej sieci, którą budujemy w Łodzi;
  • Trzy tereny zieleni urządzonej zlokalizowane w dolinie rzecznej: Park nad Sokołówką, Park im. Mickiewicza i Staw Wasiaka;
  • Nowy szlak pieszo-rowerowy – ponad 3,5km trasy rowerowej łączącej Teofilów i Radogoszcz z Lasem Łagiewnickim;
  • Podkreślenie walorów przyrodniczych doliny rzeki;
  • Renaturyzacja Sokołówki w Parku nad Sokołówką - "odzyskanie" rzeki, stworzenie przyjaznej mieszkańcom i turystom przestrzeni nad rzeką; to jedyna nie włączona do systemu kanalizacji łódzka rzeka;
  • Przywrócenie świetności historycznego Parku Mickiewicza;
  • Wprowadzenie elementów krajobrazowych na Stawie Wasiaka;
  • Łączniki: przejazdy rowerowe oraz przejścia dla pieszych i rowerzystów z sygnalizacją świetlną; ułatwienie komunikacji między parkami;
  • Stworzenie infrastruktury turystycznej, zaprojektowanie ścieżek edukacyjnych (tematy: woda, przyroda, historia) i punktów obserwacji roślin i zwierząt;
  • Rozszerzenie wachlarza funkcji dostępnych w parkach.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt