Szlakiem powstańców styczniowych

W rocznicę wybuchu powstania styczniowego młodzież z łódzkich szkół i przedstawiciele władz oraz członkowie Związku Legionistów i ich Rodzin oddali hołd powstańcom styczniowym poległym w walce z zaborcą.

fot. Andrzej Janecki
Krzyż Powstańczy u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej upamiętnia miejsce, w którym rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku.
4 zdjęcia
fot. Andrzej Janecki
fot. Andrzej Janecki
fot. Andrzej Janecki
fot. Andrzej Janecki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W miejscach uświęconych krwią powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze. W Łodzi znajdują się dwa takie miejsca. Na Bałuckim Rynku wykonywano wyroki śmierci na cywilnych przywódcach powstania styczniowego. Zginął tutaj m.in. Leon Tuszyński, zastępca cywilnego naczelnika miasta Łodzi oraz członkowie żandarmerii narodowej.

Natomiast już poza granicami ówczesnej Łodzi, w lesie Grabinka, rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku. Byli wśród nich także dezerterzy z armii rosyjskiej, którzy poparli polski ruch narodowy. Wydarzenia te upamiętnia Krzyż Powstańczy u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej.

Uczniowie łódzkich szkół odbyli też niezwykły spacer po Starym Cmentarzu. Odwiedzili groby łódzkich powstańców.

- To poświęcenie i oddanie wszystkich pokoleń walczących o niepodległość jest zobowiązaniem obecnego pokolenia. To lekcja, że najwyższą wartością jest wolność i wszystkich nas obowiązuje zadanie chronienia jej – powiedział Adam Przepałkowski ze Związku Legionistów, który co roku organizuje uroczystości z okazji powstania styczniowego.

Składaniu kwiatów na nagrobkach towarzyszyła opowieść Dariusza Nowińskiego ze Związku Strzeleckiego.

- Powstanie styczniowe było pierwszym zrywem niepodległościowym, tu na terenie Łodzi. Jako młode miasto Łódź nie miała możliwości uczestniczyć w powstaniu kościuszkowskim ani powstaniu listopadowym, zatem dopiero rodziła się tu świadomość polskości. Na Starym Cmentarzu pochowani są zarówno polegli i weterani powstania, jak i osoby cywilne, które wspierały tych, którzy ruszyli do boju – mówił Dariusz Nowiński.

Uczestnicy spaceru odwiedzili m.in. zbiorowy grób powstańców z okolic Łodzi, z nagrobkiem autorstwa wybitnego rzeźbiarza Wacława Konopki, a także mogiłę weteranów powstania styczniowego. Byli wśród nich i tacy, którym udało się dożyć, nawet do lat 30. XX wieku mieli, więc możliwość powitać wolną Polską.

Wiązanka od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej spoczęła na grobie małżeństwa Marii i Konstantego Piotrowiczów – najsłynniejszych uczestników łódzkich działań powstańczych. W historii zapisał się czynny udział, niespełna 23-letniej ziemianki Marii Piotrowiczowej, kosynierki, która zginęła 24 lutego 1863 r., w bitwie pod Dobrą. Grób wieńczą repliki kos. Nieopodal pochowany jest  Anastazy Bitdorf,  setnik kosynierów.

Znicze w żółto-czerwonych barwach postawiono również na grobie Andrzeja Rosickiego, prezydenta Łodzi z czasów powstania styczniowego.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt