Teatr Muzyczny w Łodzi pod wspólną banderą Miasta i Ministerstwa

Umowę o współprowadzeniu Teatru Muzycznego przez Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj (28 czerwca) wicepremier prof. Piotr Gliński oraz wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Fot. UMŁ
Uroczystość podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Muzycznego w Łodzi
6 zdjęć
Fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Dla Teatru Muzycznego oznacza to wielkie wyróżnienie i przede wszystkim więcej pieniędzy. - Zabiegaliśmy o to od dawna - mówi wiceprezydent Piątkowski - i traktuję sukces tych starań jako wyraz uznania dla tej bardzo lubianej łódzkiej sceny oraz  współtworzących ją artystów. Uzyskane z tego tytułu dodatkowe środki będą bodźcem do dalszego rozwoju  instytucji, dając m.in. możliwość przygotowywania przedstawień w partnerstwie z prestiżowymi zagranicznymi placówkami.

Zgodnie z umową MKiDN przekaże Teatrowi Muzycznemu jeszcze w tym roku dodatkową dotację  w wysokości minimum 1 mln 200 tys. zł oraz co najmniej 1 mln 580 tys. zł rocznie od roku 2019. Umowa została zawarta do 31 grudnia 2020 roku z możliwością przedłużenia.

Na tym m.in. polega rozwój polskiej kultury, że bierzemy część odpowiedzialności za dobre instytucje artystyczne, instytucje kultury o charakterze regionalnym, instytucje, które są na takim wysokim poziomie, że zapracowały na to, żeby uzyskać to dodatkowe wsparcie - podkreślał minister kultury Piotr Gliński, akcentując rangę łódzkiej sceny.

Teatr Muzyczny w Łodzi należy do największych i najstarszych instytucji kultury w mieście. Jest kontynuatorem wileńskiego Teatru Muzycznego „Lutnia”, a od 1945 roku upowszechnia polską i światową kulturę muzyczną, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne. Pełni istotną rolę kulturotwórczą dla całego regionu łódzkiego oraz województw ościennych. W 2015 roku świętował siedemdziesięciolecie działalności, w czasie której przygotował jak dotąd ponad dwieście premier. Często pokazuje swoje spektakle na festiwalach, m.in.: Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju i Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Artyści teatru śpiewali również za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii i na Ukrainie. W latach 2007–2011 odbył się generalny remont teatru połączony z rozbudową bryły budynku. Obecnie na widowni może zasiąść ponad 800 widzów

MKiDN współprowadzi, z różnymi podmiotami, 47 muzeów i instytucji kultury, w tym tak znane jak Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach czy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Teatr Muzyczny w Łodzi jest trzecią, po Muzeum Sztuki oraz EC-1 - Miasto Kultury  łódzką instytucją, która uzyskała taki status.

- Dzięki wsparciu MKiDN będziemy robić rzeczy jeszcze wspanialsze, które będą niezwykle wysoko oceniane przez łódzką i polską publiczność - obiecuje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego i Człowiek Roku 2017 plebiscytu "Dziennika Łódzkiego".

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt